Dostal jsem pokárání, možná skončím na samotce, vzkázal z ruského vězení Navalnyj

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
29. 3. 2021 19:57
Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že by mohl skončit na samotce, jelikož mu správa věznice udělila za dva týdny už šest pokárání za menší přestupky.
Foto: Reuters

"Dostaneš dvě napomenutí a můžeš jít na samotku. A to je věc nepříjemná, podmínky se tam blíží mučení," píše Navalnyj v textu, který se objevil na jeho Instagramu. Známý kritik Kremlu se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu ve Vladimirské oblasti, která je známá striktním režimem, jenž v ní panuje.

"Vstal z postele deset minut před povelem 'Vstávat'. Odmítl jít cvičit a řekl náčelníkovi oddělení 'Pojďme si dát raději kávu'. Odmítl sledovat přednášku na videu, kterou nazval idiotskou. Při setkání s advokáty byl v tričku," vyjmenovává v příspěvku ruský opozičník další přestupky, které nyní správa věznice posuzuje, přičemž mu prý hrozí dalších dvacet napomenutí. Podle jeho advokátky Olgy Michajlovové pokárání za porušení vnitřního vězeňského řádu také znamená, že odsouzený nebude moci požádat o podmínečné propuštění.

Minulý týden Navalného spolupracovníci upozornili na jeho zhoršený zdravotní stav. Michajlovová ve čtvrtek prohlásila, že vězeň trpí silnými bolestmi zad a pravé nohy. "Jedna noha mu prakticky nefunguje, nemůže se o ni vůbec opřít," uvedla. Samotný Navalnyj si poté postěžoval, že se obává, aby kvůli nedostatečné lékařské péči nepřišel o pravou nohu. Už dříve si stěžoval, že nezná svou diagnózu a v noci ho dozorci každou hodinu budí.

VIDEO: Navalného lékařka ignorovala při razii ruskou policii. 

K Anastasii Vasiljevové vtrhli policisté po sobotních protestech, které žádaly propuštění kritika Kremlu z vězení. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy