"Nevydržíš stát ani minutu při hymně? Tak táhni jinam." USA dělí spor o hráče amerického fotbalu

Daniel Anýž Daniel Anýž
25. 9. 2017 11:29
Ve Spojených státech nabírají na síle protesty hráčů populární ligy amerického fotbalu (NFL) i dalších sportovců proti prezidentovi Donaldu Trumpovi. Reagují na jeho hrubá slova o tom, že hráči NFL nerespektují americkou hymnu, když při jejím hraní pokleknou nebo jsou zaklesnuti do sebe. Majitele klubů Trump vyzval, aby v takovém případě hráče rovnou "vyhodili". Sportovci přitom gesty během hymny před zápasem vyjadřují podporu hnutí proti policejnímu násilí na černoších v USA.
Protest proti Trumpovi: Hráči amerického fotbalu z týmů Jacksonville Jaguars a Baltimor Ravens si klekli a drželi se při americké hymně. | Video: Asociated Press

Virginia/Kentucky - Na vnitropolitické scéně v USA vrcholí spor o zrušení zdravotnické reformy prezidenta Baracka Obamy.

Ve světě zase Američané sledují divoké slovní přestřelky svého prezidenta se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.  

Nejvíc je ale zajímá, jak dopadne jeho čím dál emotivnější spor s hráči a majiteli klubů amerického fotbalu.

O hymnu a možnost při jejím hraní protestně klečet nebo být zaklesnuti do sebe.   

"Jsem zvědav, kolik hráčů dnes půjde proti Trumpovi," říká mi manažer Shri (tak zní jeho křestní jméno z vizitky přišpendlené na košili) v malém motelu Travel Inn v městečku Jonesville v jihozápadním cípu státu Virginia. 

Podobnou starost, i když v opačném gardu, má zhruba o hodinu později urostlý padesátník Joel Welch v městečku Pennington Gap, na hranici amerických států Virginia a Kentucky. 

"Doufám, že se k téhle bláznivé věci moc týmů nepřipojí," meditoval Joel nad snídaňovým menu v restauraci McDonald's. Jeho přání se ale bohužel nevyplnilo. 

Hloupý spor, který se vymkl kontrole  

Před všemi čtrnácti zápasy v USA silně populární ligy amerického fotbalu (NFL) se v neděli protestovalo proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Zapojili se nejen hráči, ale i někteří majitelé klubů. Protestovali různě. 

Někteří zůstali během úvodní americké hymny v šatně. Jiní zaklekli u postranní čáry. Další stáli, zaklesnuti pažemi jeden do druhého, jako by hráli hru "král vysílá své vojsko".

Protesty během nedělních zápasů NFL ve Spojených státech.
Protesty během nedělních zápasů NFL ve Spojených státech. | Foto: Reuters

Nejde ale o lehkovážnou hru.  

Jde o velmi bolavé rány v americké společnosti. A o propasti, které prezidentství Donalda Trumpa nejen znovu odkrylo, ale dále rozevírá.

"Nebyli byste rádi, kdyby některý z těch majitelů klubů NFL, když někdo nemá úctu k vlajce, prostě řekl: odveďte toho bastarda okamžitě z hřiště pryč?" prohlásil americký prezident Donald Trump uplynulý pátek ve státě Alabama na setkání se svými voliči.

V té chvíli se ještě prezident adresně trefoval jen do pár hráčů amerického fotbalu.

Během loňské sezony to byl jako první tehdejší hráč týmu San Francisco 49ers Colin Kaepernick, kdo před zápasy během americké hymny odmítl stát a místo toho klečel.

Šlo o jeho osamělé gesto vzdoru vůči policejnímu násilí, kterému jsou v USA podle Kaepernicka vystaveni tamní černoši a které vedlo už v roce 2013 ke vzniku protestního hnutí Black Lives Matter.

V letošní sezoně Kaepernicka, který sám letos zatím nemá angažmá, napodobilo několik dalších hráčů.

Do minulého pátku to byla ale věc, o které se sice mluvilo, ale nebyla ostře sledována. 

Protesty během nedělních zápasů NFL ve Spojených státech.
Protesty během nedělních zápasů NFL ve Spojených státech. | Foto: Reuters

Ostré vystoupení prezidenta Donalda Trumpa to dramaticky změnilo.

Pan Shri, manažer motelu Travel Inn v Jonesville, má americké občanství, ale původem je z Indie. Emoce jím každopádně cloumají úplně stejně jako s řadou dalších Američanů. 

"V USA by měl mít kdokoliv stejné právo na svobodu projevu," hájí Shri hráče, kteří se postavili proti prezidentovi.

A dodá, že sportovci mají pravdu. Menšiny, nejen Afroameričané, si podle něj musí v USA na policii dávat "větší pozor než běloši".

Jeden z oněch amerických bělochů, Joel Welch, to ale vidí o pár desítek kilometrů dál úplně jinak.  

"Trump řekl, jak to je. Je to pohrdání Amerikou, naprostá neúcta k našim vojákům," říká.

Na poznámku, zda alespoň v příčině protestu nemají afroameričtí sportovci pravdu, bez zaváhání odpoví: "Ne, policie dělá, co musí."

Přepjatá show? Ne tak úplně 

Pohledem z Evropy může lavina posledních událostí, která začala Trumpovými pátečními výroky v Alabamě, vypadat jako další přepjatá americká show.

Na prezidenta a jeho výpady vůči NFL negativně zareagoval basketbalista Stephen Curry z týmu Golden State Warriors, vítěze loňského ročníku NBA.

Trump odpověděl, že Warriors kvůli tomu přijdou o tradiční návštěvu v Bílém domě, když si této věci beztak neváží.

Jiný slavný basketbalista LeBron James na Twitteru odvětil, že jít do Bílého domu byla čest, dokud se tam ovšem"neobjevil" Trump.

Podle LeBrona je prezident "mizera", a to se v originále použitý výraz "bum" dá přeložit i jako "zadnice".

V řetězci akcí a reakcí Trump následně během víkendu na Twitteru dál vyostřil své výpady.

Pokud si údajně hráči NFL dopřávají privilegia milionových platů v dolarech, "nemělo by se jim dovolit, aby nerespektovali naši velkou americkou vlajku (či zemi)…".

Nic není rozhodnuto

Podle nedělních zápasů amerického fotbalu v USA, které se kvůli tomu změnily ve všeobecný apel proti Trumpovi, by to mohlo vypadat, že prezident se v celém sporu dostal do defenzivy.

Jenže na některých stadionech se zároveň bučelo na projev nesouhlasu vůči sportovcům.

A Trump ve svých názorech rozhodně není ve Spojených státech osamocený. V celé věci se totiž proplétá hned několik složitých témat.

Historie amerického sportu je i historií emancipace amerických černochů.
Když se stal Jackie Robinson v roce 1947 prvním černým hráčem baseballové ligy, byl to mezník.

A ve stejné době, v roce 1946, se stal Kenny Washington prvním černošským profesionálním fotbalistou moderní historie NFL.

V současnosti tvoří černoši už 70 procent hráčů ligy amerického fotbalu v USA. 

A v tamních médiích jde narazit i na otázku, zda Trumpův útok na hráče ligy není i vzkazem té části jeho bílého voličstva, která se bojí, že se v USA stává de facto menšinou.

Neobviňujte nás z rasismu 

To je ale podle druhé strany, Trumpových zastánců, naprostý nesmysl a překrucování podstaty věci. 

"Jasně, rasismus, a jsme zase u toho!," říká mi rozhořčeně čtyřicátník Neal, Trumpův volič z hornického města Hannover v Západní Virginii.

Podle Neala, který před lety pracoval na těžbě plynu, ale kvůli zdravotním potížím odešel předčasně do důchodu, je to jednoduché.

"Vadí ti Amerika tak moc, že nevydržíš stát minutu při hymně? Tak táhni jinam," odpovídá Neal na vlastní otázku.

A pro hráče amerického fotbalu, kteří protestují, pak použije ten samý ostrý výraz, jakým je v pátek označil Donald Trump. Jsou to údajně "sons of the bitch".

Mezi majiteli týmů, kteří se snažili prezidenta přimět, aby zmírnil své vystupování, byl i vlastník washingtonských Redskins Daniel Snyder.

"Americký fotbal lidi vždycky sjednocoval, táhl je k sobě, aby oslavovali hodnoty odvahy, oddanosti a schopnosti dosáhnout úspěchu," napsal Snyder ve svém nedělním prohlášení.

V Trumpově rozpolcené Americe se ale teď spíš zdá, že americký fotbal se stal dalším bitevním polem, na kterém proti sobě stanuly dva nesmiřitelné tábory.

 

Právě se děje

Další zprávy