Dolem otřásl výbuch metanu, pod zemí zemřelo 18 lidí

Zahraničí Zahraničí
11. 2. 2013 15:28
K neštěstí došlo v dole Vorkutinskaja v evropské části Ruska

Moskva - Nejméně osmnáct mrtvých si vyžádal výbuch metanu v dolu Vorkutinskaja v autonomní republice Komi na severovýchodě evropské části Ruska.

Exploze dolem otřásla v 7:28 SEČ v hloubce 800 metrů, požár prý nenásledoval. Tou dobou mělo na šachtě pracovat 259 havířů, z nichž 242 vyfáralo.

Na úseku, kde k havárii došlo, tou dobou pracovaly přes dvě desítky horníků. Pěti se podařilo dostat na povrch, zbylých osmnáct zemřelo. "Deset těl bylo vyzdviženo na povrch," uvedlo ministerstvo vnitra.

Na místě zasahovalo devět jednotek záchranářů a zdravotnická brigáda. Důl obklopili policisté, včetně speciálních pořádkových jednotek OMON. Příčiny neštěstí se vyšetřují podle paragrafu o porušení bezpečnostních předpisů a tým vyšetřovatelů posílili moskevští specialisté na technologické havárie.

V Rusku i na Ukrajině jsou důlní neštěstí častá, na vině je alespoň v některých případech zastaralá technika a nedodržování bezpečnostních pravidel. Jedno z nejtragičtějších neštěstí se odehrálo v květnu 2010 na šachtě Raspadskaja v Kemerovu, kde při dvou explozích metanu zahynulo 91 lidí a více než stovka byla zraněna.

Důl, který patří společnosti Vorkutaugol jako součásti oceláren Severstal, pracuje od roku 1973. Ročně se tu těží až 1,8 milionu tun uhlí, celkové zásoby se odhadují na 40 milionů tun. Loni důl vyhrál firemní soutěž o nejlepší pracovní podmínky.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy