Dolar umírá. Svrhnou ho ropné státy z trůnu?

Martin Novák Martin Novák
6. 10. 2009 15:00
Podle obvykle dobře informovaného deníku Independent jednají Čína, Rusko, Francie a arabské země o dalekosáhlých změnách
Foto: Reuters

* Hlavním iniciátorem nahrazení dolaru je Čína * Ropní producenti se obávají klesajícího, nestabilního dolaru * Nahrazení dolaru při obchodech s ropou prý nebude dříve než v roce 2018

Londýn - Blíží se konec výsadního postavení amerického dolaru jako hlavní světové měny?

Pokud je přesná a pravdivá informace britského deníku Independent, tak odpověď by zřejmě měla znít ano.

List totiž zveřejnil článek zkušeného reportéra a znalce Blízkého východu Roberta Fiska, z něhož vyplývá, že ropné státy Perského zálivu, Čína, Rusko, Francie a Brazílie vedou tajná jednání o nahrazení dolaru coby měny používané při obchodování s ropou.

Koš měn už za devět let?

Ke změně by mělo dojít kolem roku 2018 a platidlem má být takzvaný koš měn, ve kterém by byly euro, japonský jen, čínský jüan, zlato a budoucí společná měna čtyř arabských zemí bohatých na ropu: Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu a Kataru.

Dolary. Ilustrační snímek.
Dolary. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Fisk je dlouholetým reportérem v oblasti a má exkluzivní kontakty na vlivné osobnosti v řadě blízkovýchodních zemí. Proto jeho informace působí věrohodně a cena americké lehké ropy na to okamžitě reagovala vzestupem o 36 centů na téměř 71 dolarů za barel. Současně dolar mírně poklesl k euru o 0,3 procenta.

Jednání by potvrzovala dřívější spekulace o tom, že dolar ztrácí svoji dominantní pozici a svět vstupuje do nové éry. Rozhovorů se měli účastnit ministři financí a guvernéři centrálních bank uvedených zemí.

Nervozita z dolaru

"Domnívám se, že státy vyvážející ropu určitě o něčem podobném uvažují. I když těžko říci, jak daleko v tom postoupili. Jsou nervózní z toho, že dolar oslabuje, některé prognózy předpovídají ještě výraznější pád dolaru. A ropní producenti se samozřejmě touží opřít při obchodech o stabilní měnu," řekl Aktuálně.cz analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Foto: Reuters

Podle něj by nahrazení dolaru košem měn při ropných transakcích mělo velmi negativní dopad na americkou i globální ekonomiku. Tedy i na českou.

"Dolar by dál výrazně oslabil, americká ekonomika by ještě víc utrpěla. Dnes si centrální banky mnoha zemí drží dolarové rezervy hlavně kvůli tomu, že s americkou měnou stále obchoduje právě ropa," soudí Hatlapatka.

Reportér Independentu Robert Fisk tvrdí, že mezi hlavními "tahouny" myšlenky na nahrazení dolaru je Čína. Ta je stále aktivnější na ropném trhu kvůli své zvyšující se spotřebě. V posledních letech vyjednala velké kontrakty na těžbu a dovoz ropy v Libyi, Súdánu, Íránu, Iráku, Saúdské Arábii a dalších zemích.

"Tyto plány zcela změní tvář mezinárodních finančních transakcí. Amerika a Británie mají důvod k obavám," cituje Independent nejmenovaného čínského bankéře.

Nicméně guvernér saúdské centrální banky řekl agentuře Reuters, že informace zveřejněné Independentem jsou "nepřesné." Náměstek ruského ministra financí prohlásil, že o podobném jednání neví. Alžírské ministerstvo financí uvedlo, že zatím není důvod k nahrazování dolaru (Alžírsko patří mezi největší vývozce ropy).

Otázkou je, nakolik jsou podobná vyjádření pravdivá či zda jde jen o snahu vyhnout se veřejným diskusím na toto téma.

Foto: Reuters

Vytěsnit dolar z obchodování se svojí ropou se z politických důvodů snaží Írán, v minulosti se pokoušel o něco podobného irácký prezident Saddám Husajn. Dolar chtěl nahradit eurem.

Čínská centrální banka už v červnu vyzvala svět k vytvoření mezinárodní rezervní měny, jež by omezila nadvládu dolaru.

Podle Číňanů totiž právě mezinárodní dominance dolaru má velký podíl na současné finanční krizi. "Mezinárodní měnový systém ovládaný jednou suverénní měnou znásobil rizika a přispěl k rozšíření krize," uvedla banka ve své výroční zprávě.

Čína má nejvyšší devizové rezervy na světě a investuje je především do amerických státních dluhopisů. Oslabováním dolaru ale  klesá hodnota investic do těchto cenných papírů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 43 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy