Rusko se v těžbě ropy vrací do éry Sovětského svazu

Tomáš Fránek
2. 10. 2009 15:59
Těžba poprvé v historii překročila deset milionů barelů denně
Ceny klesají. Ilustrační snímek
Ceny klesají. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Moskva - Těžba ropy v Rusku dosáhla nového vrcholu a vrátila se do éry, kdy ještě existoval Sovětský svaz.

Těžba ropy v zemi tak poprvé podle agentury Bloomberg překonala hranici deseti milionů barelů denně.

Pro ilustraci: v roce 1991, kdy se Sovětský svaz rozpadl, se v Rusku těžilo 9,33 barelů denně. Nyní výrazně vzrostla i produkce největší ruské ropné společnosti, státní firmy Rosněfť. Ta začala těžbu na ložisku Vankor, které by se mohlo stát jedním z deseti největších ropných polí na světě.

Rusko se v letošním roce stalo v produkci ropy jasnou světovou jedničkou. V současnosti již těží téměř o 25 procent ropy více než jeho nejbližší konkurent, Saúdská Arábie. Ta v září těžila 8,1 milionu barelů ropy denně, tedy zhruba stejně jako v předchozím měsíci.

Analytici ale upozorňují, že zvýšení těžby je dočasné. "Nynější oživení (těžby) je výsledkem investic z předchozích let," upozornil jeden z analytiků ruské společnosti Alfa-Bank.

Růst těžby ropy v Rusku se příliš nelíbí Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), která se snaží omezováním produkce podpořit ceny.

OPEC se od loňského září dohodl na snížení těžby o celkem 4,2 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba pěti procentům celosvětové spotřeby ropy.

 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy