Dokumenty bin Ládina odtajněny. I dopis s jeho poslední vůlí

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 20. 5. 2015 17:41
Američané zveřejnili 103 dokumentů, které v pákistánském Abbottábádu zabavili příslušníci speciálních jednotek Navy SEALs po zabití vůdce Al-Káidy v roce 2011.
Usáma bin Ládin na nedatovaném snímku.
Usáma bin Ládin na nedatovaném snímku. | Foto: Reuters

Washington - Usáma bin Ládin spřádal do poslední chvíle nereálné plány na smrtící útoky proti západním civilním cílům. Byl ale také milující manžel a otec. To všechno vypovídají dokumenty, které dnes odtajnily Spojené státy

Celkem 103 dokumentů našli v bin Ládinově vile v pákistánském Abbottábádu příslušníci speciálních jednotek Navy SEALs. Poté, co vůdce islámských radikálů, mozek útoků z 11. září a hlavu teroristické organizace Al-Káida 2. května roku 2011 zlikvidovali.

Američané se zmocnili jeho knihovny, počítačů a digitálních nosičů s nejrozsáhlejší korespondencí mezi příslušníky a vedením Al-Káidy, jaká se jim kdy dostala do rukou.

Mezi dokumenty nechybí emotivní poslední vůle, adresovaná manželce. 

Nález obsahuje i sbírku anglicky psaných analýz Al-Káidy, vypracovaných americkými think-tanky a dalšími západními organizacemi. I ty měl Usáma bin Ládin před svou smrtí u sebe.

Hlavní je zabíjet Američany

Z dokumentů mimo jiné vyplývá, že vůdce Al-Káidy plánoval útoky na americké cíle, přestože jeho organizace na zosnování druhého 11. září tou dobou už dávno neměla kapacity.

Také proto bin Ládin zrazoval své přívržence v severní Africe od snahy vytvořit v regionu Islámský stát (chalífát).

Naopak je nabádal k útokům na americké ambasády a firmy v Jemenu, Sieře Leone a Togu.

Za zbytečné pokládal i ataky na vládní cíle na Blízkém východě. "Měli bychom se zaměřit jen na zabíjení Američanů," psal opakovaně.

"Nech si odstranit plomby"

Těsně před smrtí se Usáma bin Ládin stihl vyjádřit i k Arabskému jaru. Označil jej za "nejdůležitější událost, která se v muslimském světě stala za posledních několik století". Uvedl, že v ní sehrály nenahraditelnou roli nové informační technologie.

Odtajněné dokumenty odrážejí i diskuse o tom, kdo by měl být v hierarchii organizace dosazen na to či ono místo. A naznačují, že se bin Ládin během ukrývání v Abbottábádu stal paranoidním.

Po své ženě Chairíji například chtěl, aby si před setkáním s ním nechala odstranit plomby. Měl totiž strach, že by mohly zubní výplně obsahovat sledovací zařízení.

Mezi nově zveřejněnými dokumenty se nachází i náborový dotazník teroristické organizace. U potenciálních zájemců Al-Káida mimo jiné zjišťovala, jakými jazyky mluví, jaké jsou jejich dovednosti, ale například i to, zda by se chtěli zúčastnit sebevražedné mise či koho by měli islamisté kontaktovat v případě, že by se uchazeč stal mučedníkem. Kompletní dotazník si můžete přečíst zde.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy