Dohoda o brexitu by mohla být do 21. listopadu, napsal ministr pro odchod z EU

ČTK ČTK
31. 10. 2018 21:24
Stále chybí dořešit přeshraniční styk mezi Irskem a Severním Irskem.
Nový ministr pro brexit Dominic Raab
Nový ministr pro brexit Dominic Raab | Foto: Reuters

Londýn - Dohoda o brexitu je již na dohled a mohla by být dokončena do 21. listopadu. V dopise jednomu z britských zákonodárců to naznačil ministr pro brexit Dominic Raab, informovala dnes agentura Reuters. Británie a Evropská unie již vyřešily většinu sporných témat, stále však zbývá dořešit složitý problém celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, uvedl Raab v dopise datovaném 24. října, který zaslal předsedovi parlamentního výboru pro brexit.

"Rád bych se objevil před výborem, až bude dohoda hotová, a očekávám, že by to mohlo být možné 21. listopadu," napsal Raab poslanci Hilarymu Bennovi. Mluvčí britské premiérky ale toto datum nepotvrdil. "Nemohu nic jiného než opět jako již mnohokrát předtím zopakovat, že smlouvu chceme dokončit, co nejdříve to bude možné," řekl pouze na dotaz ohledně Raabova dopisu.

I ministerstvo pro brexit odmítlo, že by existovalo nějaké datum pro ukončení rozhovorů, a 21. listopad je podle něj pouze datem, které zákonodárci navrhli pro vystoupení Raaba před výborem pro brexit.

Na zprávu ale zareagovala britská libra. Její kurz k dolaru vzrostl až o jedno procento na 1,2831 USD, než část zisku odevzdala a vrátila se zhruba na 1,28 USD. Výhledově jde o dobrou zprávu, uvedla v reakci na dopis banka Nomura ve vzkazu svým klientům. Nejde nicméně podle ní "o spolehlivou známku toho, že dohoda je blízko".

Právě na řešení celního režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem se rozhovory EU s Londýnem zasekly. Shodu nenašli nejvyšší představitelé zemí EU ani na nedávném unijním summitu v Bruselu. Británie má přitom Evropskou unii opustit už za pět měsíců a o brexitové dohodě jedná už více než rok.

Unijní vyjednavači o brexitu dnes vyslancům jednotlivých států EU v Bruselu sdělili, že technické rozhovory se i nadále zaměřují zejména na otázku týkající se Irska. O případných změnách ve vyjednávání budou opět informovat příští týden. Zdroje z Bruselu, které citovala agentura Reuters, nicméně stále věří tomu, že dohody o odchodu Británie z Evropské unie by mohlo být dosaženo v listopadu poté, co Londýn schválí rozpočet. Na co nejrychlejší dojednání dohody tlačí i obchodníci vzhledem k blížícímu se konci roku, dodaly tyto zdroje.

VIDEO: Chceme odejít jako jedno Spojené království, tvrdí britská premiérka o odchodu z Evropské unieEvropskou unii chceme opustit jako jedno Spojené království, říká britská premiérka Mayová | Video: Reuters

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy