Nesmíme EU dělit na východ a západ, síla je v jednotě, apeloval v Praze Macron

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2018 22:45
Při své návštěvě Prahy vyzdvihl Macron společný zájem Česka a Francie na vybudování společné evropské obrany.
Emmanuel Macron s Andrejem Babišem.
Emmanuel Macron s Andrejem Babišem. | Foto: Reuters

Praha - Evropská unie se nesmí dělit na východ a západ, úspěšná bude jen tehdy, když bude jednotná. Při návštěvě Prahy u příležitosti stého výročí založení Československa to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Před jednáním s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) také vyzdvihl společný zájem Česka a Francie na vybudování společné evropské obrany. EU podle něj při zajištění bezpečnosti svých občanů nesmí spoléhat na žádnou jinou velmoc.

Macron, který je na první oficiální návštěvě Česka, a Babiš také ocenili dlouhodobou spolupráci mezi oběma státy. Mluvili o jejím prohloubení zejména v digitalizaci nebo vědě a výzkumu. Významná je podle nich i kulturní spolupráce, na kterou chce Babiš poukázat v sobotu, kdy Macronovi chce ukázat významné pražské sbírky francouzského umění.

"Přeji si, aby ČR a Francie spolupracovaly v Evropě, aby ukázaly, že tady neexistuje rozdělení mezi východem a západem, je jen jedna jediná Evropa. Právě pokud budeme jednotní, tak se nám podaří přinášet konkrétní řešení v oblasti investic, podaří se nám zvýšit konkurenceschopnost Evropy v oblasti obrany, ekologie," řekl Macron.

Evropská spolupráce v obraně, k níž se Česko dlouhodobě hlásí, bude jedním z témat jednání Babiše s Macronem, "Věřím v Evropu, která nás bude více chránit, která bude svrchovanější. Je třeba, aby Evropa chránila své obyvatele, aby nespoléhala na tu či onu velmoc," řekl francouzský prezident.

V pátek večer se Macron sešel také s českým prezidentem Milošem Zemanem. Jednali mimo jiné o aktuálním vývoji v EU a situaci na Blízkém východě, uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Macron přijel na svoji první oficiální návštěvu Česka ze Slovenska, a to u příležitosti oslav stého výročí založení Československa. Později večer se francouzská hlava státu setkala s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Český a francouzský prezident na své schůzce mluvili také o spolupráci obou zemí v ekonomické oblasti včetně energetiky, uvedl Ovčáček na twitteru. Francouzská EDF patří podle dřívějších informací mezi šest firem, které se zajímají o výstavbu nových jaderných bloků v Česku. Zeman podle svého mluvčího rovněž podpořil české firmy usilující o státní zakázky ve Francii a požádal o podporu projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe, jehož je příznivcem.

Pozor na populisty a demagogy

Při své odpolední návštěvě Bratislavy Macron také varoval, abychom nedávali prostor demagogům, populistům a nacionalistům, nepřátelům Evropy, kteří chtějí rozložit Evropskou unii a evropský projekt zabít.

Věnoval přitom pozornost mimo jiné Maďarsku a Polsku, jejichž vlády jsou ve sporu s Bruselem kvůli pochybám o stavu právního státu a respektování demokratických hodnot.

"Porovnávají Brusel s Moskvou, což je šílené. Lžou svým lidem. Co vlastně chtějí? Chtějí zastavit Brusel a strukturální fondy? Prosím, ale jak na tom pak bude (maďarská vládnoucí strana) Fidesz?" položil řečnickou otázku Macron. Tito politici podle něj klamou lidi "stejně jako ti, co prosadili brexit".

Nejlepší reakcí je podle francouzského prezidenta říkat pravdu. "Chtějí zastavit Brusel? Tak vysvětlete, že to znamená zastavit stavbu silnic, zastavit fondy (…) Tito vůdci tvrdí, že to dobré je jejich dílo a že to zlé je Brusel. Ale to jsou lži. Musíme to vysvětlit," apeloval. "Dokáží se Polsko či Maďarsko samy ochránit? Vytvoří si nějaký vlastní trh? Je lepší partner Moskva?"

"Brusel je naše svobodná volba. Sami jsme se rozhodli, že budeme členy. Brusel jsme my," zdůraznil. Věří, že i Maďaři a Poláci chtějí být svobodní, chtějí se nacházet v bezpečí a rozhodovat o své budoucnosti jako ostatní Evropané.

EU je podle Macrona "jedinečný zázrak", a to nejen proto, že poprvé v dějinách Evropa tak dlouho žije v míru a prosperitě. Ale ani klimatické změny, migraci či digitalizaci ekonomik nelze vyřešit či vytvořit jen na národní úrovni. "Musíme Evropu změnit, zlepšit ji, mít svrchovanější Evropu pro lidi," zdůraznil.

Macron vyzdvihl také důležitost svobodného tisku. Novináři musejí pracovat svobodně bez ohledu na to, kdo vlastní jejich redakci, uvedl. "Je samozřejmé, že musíme dávat pozor na svobodu tisku a novinářů. Musíme dávat pozor, komu skládají novináři účty. Novináři musejí pracovat svobodně bez ohledu na to, komu jejich redakce patří," poznamenal Macron.

Na svou první návštěvu Česka a Slovenska přijel u příležitosti oslav 100. výročí založení Československa. Zatím posledním francouzským prezidentem, který přijel do Prahy, byl v roce 2016 Macronův předchůdce François Hollande.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy