reklama
 
 

Babiš jednal s Mayovou. Pozice Čechů v Británii se po brexitu nesmí změnit, zdůraznil

Aktualizováno 24. 10. 2018 21:00
Andrej Babiš označil Británii za spojence České republiky a připomněl stoletou tradici spolupráce mezi oběma zeměmi.

Londýn - Český premiér Andrej Babiš ve středu po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Londýně vyjádřil optimismus ohledně dohody Británie o jejím odchodu z Evropské unie. Babiš také zdůraznil, že z českého hlediska je důležité, aby kvůli brexitu nedošlo ke zhoršení pozice Čechů žijících a pracujících v Británii. Británie se chystá opustit EU na konci března příštího roku.

"Stále věřím, že dohoda je možná, 95 procent je vyjednáno. Vyjednává se intenzivně," řekl Babiš českým novinářům po schůzce s Mayovou. Český premiér vyjádřil radost nad tím, že měl možnost s ní hovořit právě "v době, kdy je potřeba nějakým způsobem, doufejme že pozitivně, dotáhnout rozhovory o brexitu".

"Doufejme, že do konce listopadu obě strany najdou nějakou dohodu, protože si myslím, že je to pro všechny důležité. Všichni už jsou z toho trochu nervózní a je v zájmu všech, aby se našla dohoda, aby spolupráce s Velkou Británií, i z hlediska České republiky, se zásadně nezměnila.

Babiš však zdůraznil, že nemá kompetenci o dohodě vyjednávat. "Na Evropské radě (summitu EU) jsme se shodli, že vyjednává Michel Barnier," řekl Babiš, podle něhož má unijní šéfvyjednávač o brexitu plnou důvěru České republiky.

Připustil, že i Česká republika se musí připravit na možnost brexitu bez dohody, "aby nedošlo k ohrožení pozice našich lidí, kteří pracují ve Velké Británii".

Babiš označil Británii za spojence České republiky a připomněl stoletou tradici spolupráce mezi oběma zeměmi. Babiš Mayovou mimo jiné informoval, že stále žije poslední český letec z bitvy o Británii Emil Boček, kterému je 95 let. Britové v roce 1940 čelili nacistickým leteckým útokům.

Babiš připomněl, že jako ministr financí měl dobré vztahy se svým britským protějškem Philipem Hammondem, a zdůraznil, že obě země nebyly v eurozóně. "Byl to náš spojenec a ty dlouholeté a stoleté vztahy, které máme, jsou nadstandardní a samozřejmě máme zájem v tom pokračovat," prohlásil český premiér.

S Mayovou údajně hovořil také o ilegální migraci, o situaci v Sýrii i o Saúdské Arábii. V názorech na migraci i v kritickém postoji vůči návrhům rozpočtu Evropské komise mezi nimi podle Babiše panuje shoda.

Český premiér navštívil Londýn ve dnech oslav stého výročí založení Československa. Při této příležitosti se večer v Londýně koná koncert České filharmonie, jehož se Babiš účastní s manželkou jako hlavní host.

Český premiér se ve středu v Londýně setkal také na pracovním obědě se starostou finanční čtvrti City Charlesem Bowmanem, položil věnec u pomníku hrdinů z bitvy o Británii a na zastupitelském úřadě hovořil se zástupci českých občanů dlouhodobě žijících a pracujících ve Spojeném království.

autor: ČTK | 24. 10. 2018 20:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama