Babiš jednal s Mayovou. Pozice Čechů v Británii se po brexitu nesmí změnit, zdůraznil

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2018 21:00
Andrej Babiš označil Británii za spojence České republiky a připomněl stoletou tradici spolupráce mezi oběma zeměmi.
Foto: Reuters

Londýn - Český premiér Andrej Babiš ve středu po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Londýně vyjádřil optimismus ohledně dohody Británie o jejím odchodu z Evropské unie. Babiš také zdůraznil, že z českého hlediska je důležité, aby kvůli brexitu nedošlo ke zhoršení pozice Čechů žijících a pracujících v Británii. Británie se chystá opustit EU na konci března příštího roku.

"Stále věřím, že dohoda je možná, 95 procent je vyjednáno. Vyjednává se intenzivně," řekl Babiš českým novinářům po schůzce s Mayovou. Český premiér vyjádřil radost nad tím, že měl možnost s ní hovořit právě "v době, kdy je potřeba nějakým způsobem, doufejme že pozitivně, dotáhnout rozhovory o brexitu".

"Doufejme, že do konce listopadu obě strany najdou nějakou dohodu, protože si myslím, že je to pro všechny důležité. Všichni už jsou z toho trochu nervózní a je v zájmu všech, aby se našla dohoda, aby spolupráce s Velkou Británií, i z hlediska České republiky, se zásadně nezměnila.

Babiš však zdůraznil, že nemá kompetenci o dohodě vyjednávat. "Na Evropské radě (summitu EU) jsme se shodli, že vyjednává Michel Barnier," řekl Babiš, podle něhož má unijní šéfvyjednávač o brexitu plnou důvěru České republiky.

Připustil, že i Česká republika se musí připravit na možnost brexitu bez dohody, "aby nedošlo k ohrožení pozice našich lidí, kteří pracují ve Velké Británii".

Babiš označil Británii za spojence České republiky a připomněl stoletou tradici spolupráce mezi oběma zeměmi. Babiš Mayovou mimo jiné informoval, že stále žije poslední český letec z bitvy o Británii Emil Boček, kterému je 95 let. Britové v roce 1940 čelili nacistickým leteckým útokům.

Babiš připomněl, že jako ministr financí měl dobré vztahy se svým britským protějškem Philipem Hammondem, a zdůraznil, že obě země nebyly v eurozóně. "Byl to náš spojenec a ty dlouholeté a stoleté vztahy, které máme, jsou nadstandardní a samozřejmě máme zájem v tom pokračovat," prohlásil český premiér.

S Mayovou údajně hovořil také o ilegální migraci, o situaci v Sýrii i o Saúdské Arábii. V názorech na migraci i v kritickém postoji vůči návrhům rozpočtu Evropské komise mezi nimi podle Babiše panuje shoda.

Český premiér navštívil Londýn ve dnech oslav stého výročí založení Československa. Při této příležitosti se večer v Londýně koná koncert České filharmonie, jehož se Babiš účastní s manželkou jako hlavní host.

Český premiér se ve středu v Londýně setkal také na pracovním obědě se starostou finanční čtvrti City Charlesem Bowmanem, položil věnec u pomníku hrdinů z bitvy o Británii a na zastupitelském úřadě hovořil se zástupci českých občanů dlouhodobě žijících a pracujících ve Spojeném království.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy