Londýn - Pod vyprahlým černým kontinentem leží obrovské zásoby pitné vody.
Podle nejnovějších zjištění je životadárné tekutiny pod Afrikou stokrát víc, než kolik jí zadržují všechny přírodní (a mnohdy vysychající) rezervoáry na povrchu.
Objev, o němž informuje BBC, může zachránit miliony životů a zlepšit kvalitu života na celém světadílu.
V současné době nemá přístup k pitné vodě 300 milionů Afričanů. S rostoucí populací navíc roste i žízeň. Situace se tak neustále zhoršuje.
A aby toho nebylo málo, rozsáhlé oblasti Afriky pravidelně postihují hladomory - 95 procent zemědělské plochy není zavlažováno a v suchých obdobích schne i úroda.
Krom žízně by proto mohla podzemní voda zahnat i hlad.
První komplexní odhad zásob podzemní vody pod africkým kontinentem provedli experti z Institutu geologických průzkumů na University College London na základě 283 předešlých průzkumů a vlastních odhadů jednotlivých států.
Autoři studie, zveřejněné v odborném magazínu Environmental Research Letters, ale jedním dechem dodávají, že nedoporučují zahájit masivní vrty a jejich odhady jsou zatím pouze orientační. Nejrozumnější prý bude nízkoobjemová těžba a budování ručních pump.
Přesto jedna z autorek článku doufá, že objevy jejího týmu lidstvu otevřou oči a Afričané pochopí, jaký obrovský potenciál jim leží pod nohama.
"Největší zásoby jsou na severu Afriky v Libyi, Alžírsku a Čadu. Jsou tam přírodní podzemní nádrže, jejichž hladina dosahuje až 75 metrů. To je obrovské množství" cituje BBC Helen Bonsorovou.