Do syrského Homsu přišla pomoc. Dará hlásí prudké boje

Zahraničí Zahraničí
5. 3. 2012 17:19
Nepotvrzené zprávy říkají, že v Homsu zadrželi skupinu francouzských vojáků
Obléhaný Homs.
Obléhaný Homs. | Foto: Reuters

Damašek - Prudké boje jsou hlášeny z jihosyrského města Dará na hranicích s Jordánskem, kde oddíly zběhů ze syrské armády zaútočily na kontrolní stanoviště vojáků pravidelné syrské armády.

Vojska věrná prezidentu Bašáru Asadovi nasadila podle očitých svědků do bojů tanky.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) začal rozdávat potraviny a pokrývky uprchlíkům z homské čtvrti Bábá Amr, kterou armáda dobyla 1. března.

Pálí na všechno, co se hýbe

V Dará, kde loni v březnu začala lidová vzpoura proti autoritativnímu režimu v Damašku, vypukly prudké přestřelky poté, co skupiny dezertérů začaly pálit na opevněná hlídková stanoviště armády.

Podle agentury Reuters armáda na útok odpověděla ostřelováním obytných čtvrtí města z tanků a děl. "Vládní odstřelovači pálí na všechno, co se hýbe," řekl agentuře jeden z aktivistů.

Protesty proti Asadovi.
Protesty proti Asadovi. | Foto: Reuters

Podle opozičních zdrojů jednotky zběhů ze syrské armády v posledních dnech zesílily své akce na jihu, severu a východě Sýrie ve snaze uvolnit sevření bojujícího města Homsu. Armáda zahájila v neděli bombardování syrského města Rastan, které leží na důležitém silničním spoji mezi Damaškem a severem země. Při ostřelování zahynulo nejméně sedm osob, včetně čtyř dětí. Rastan je od 5. února v rukou povstalců.

MVČK se podařilo získat přístup k lidem, kteří prchli před boji v Bábá Amru. Civilisté, mezi nimiž jsou celé rodiny, dostávají pokrývky a potraviny ve čtvrtích Inšáát a Tavzí. Je to druhý konvoj MVČK, který do Homsu dorazil za necelý týden. Zásoby jsou určeny několika stům lidí. Do samotného Bábá Amru se zdravotníci zatím nedostali, podle opozice zřejmě proto, že se vojsko snaží skrýt důsledky těžkých bojů.

Diplomaté míří do Damašku

Moskva chce situaci řešit diplomaticky a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se proto hodlá v sobotu sejít se svými arabskými protějšky. Tentýž den má jednat v Damašku zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Kofi Annan.

Dalšího svého zmocněnce do Damašku pošle také Čína. Její někdejší velvyslanec v Damašku Li Chua-sin by měl v syrské metropoli jednat o návrzích Pekingu v úterý a ve středu. Čína je stále proti zahraniční intervenci, ale chce, aby OSN koordinovala humanitární pomoc.

Kofi Annan.
Kofi Annan. | Foto: Reuters

V některých zemích se začíná hovořit o vojenské pomoci syrské opozici. Poskytnou ji chtějí některé státy z oblasti Perského zálivu, hlavně Saúdská Arábie a Katar.

Francouzští vojáci v Homsu?

Podle izraelských zdrojů už v únoru v Sýrii operovali vojáci z několika zemí. Palestinské zdroje v Bejrútu informovaly o zadržení 13 francouzských vojáků v Homsu. Není ale jasné, odkdy tam byli a zda patřili k nějaké větší skupině. Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí přítomnost francouzských vojáků v Sýrii popřel.

Po útocích, při nichž v Homsu v únoru zahynul francouzský fotograf a francouzská novinářka utrpěla zranění, Paříž oznámila, že uzavře své velvyslanectví v Damašku.

 

Právě se děje

Další zprávy