Do těchto pěti zemí již letos podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo zhruba 36 tisíc migrantů a žadatelů o azyl. V celém loňském roce jich bylo 123 318, píše Reuters.
Počty migrantů zatím na jihu Evropy zůstávají hluboko pod úrovní roku 2015, kdy do uvedených pěti zemí dorazilo přes milion lidí prchajících před konflikty a chudobou v Africe a na Blízkém východě. Panují nicméně obavy z nové migrační vlny kvůli nedostatku potravin způsobenému válkou na Ukrajině.
Krizový koordinátor OSN Amin Awad v pátek varoval, že nedostatek pšenice a dalších obilnin by se mohl dotknout 1,4 miliardy lidí. Dodal, že jsou zapotřebí další jednání o odblokování ukrajinských přístavů, aby se zabránilo hladomoru a masové migraci.
Rusko a Ukrajina se podílejí téměř třetinou na globálních dodávkách pšenice. Rusko je navíc klíčovým vývozcem hnojiv a Ukrajina důležitým dodavatelem kukuřice a slunečnicového oleje.
"Pokud zůstane pšenice zablokovaná v černomořských přístavech, musíme očekávat větší migrační vlnu," řekla v pátek v televizi Sky TG24 italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová.