Nyní čtyřiatřicetiletý Salmin pochází z Leningradské oblasti. Když ho v roce 2010 pustili z vězení, vydal se s přítelem chytat ryby. Následně ho zavraždil.
Rozsudek dokládá, že Salmin nejdříve shodil muže na zem, načež ho několikrát udeřil kamenem do hlavy. Když ztratil vědomí, zatáhl ho do vody, chytil za krk a ponořil mu hlavu na několik minut pod vodu. Muž se probral, začal mávat rukama, ale po několika minutách bez kyslíku se přestal hýbat. Soud uznal Salmina vinným z úmyslné vraždy a poslal ho na devět let za mříže. Na svobodu se dostal předčasně, v roce 2018.
V rodném městě Pikaljovu byl podle obyvatel "známá firma" - své sousedy pravidelně okrádal. Později skončil opět ve vězení, tentokrát na dva a půl roku.
Tehdy se přidal k Wagnerově skupině, která verbovala bojovníky i z řad vězňů a následně je posílala do války na Ukrajině. Každému trestanci slíbila, že pokud přežije, po půl roce bude moci domů. Včetně Salmina. "Někteří z nás se stále bojí, že se do města vrátí. Mám strach, že něco udělá. Salmin je děsivý muž," vylíčila pro ruskou redakci britské stanice BBC žena, která si z obav o vlastní bezpečí přála zůstat v anonymitě.
Na začátku letošního ledna ruský oligarcha a zakladatel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin propustil na svobodu první várku asi stovky trestanců, kteří válčili na Ukrajině po boku ruské armády. Verboval je i osobně.
Jeho jednotky, do kterých nabral přes 20 tisíc vězňů, hrály důležitou roli při dobytí několika východoukrajinských měst a kompenzovaly počáteční nedostatek vojáků na frontě. Prigožin výměnou za půlroční službu v armádě slíbil vězňům omilostnění, vymazání záznamu z rejstříku trestů a výplatu v hotovosti.
Vrah babičky i drogový dealer
Sám Prigožin si na videu zveřejněném ruskou státní agenturou RIA Novosti u příležitosti vyznamenání bývalých vězňů podává ruku zhruba s dvaceti muži ve vojenské uniformě, načež jim blahopřeje k návratu. Agentura uvádí, že se všichni zúčastnili války na Ukrajině mezi prvními a podíleli se také na útocích na vesnice nedaleko východoukrajinského města Bachmut, kde již několik měsíců probíhají krvavé boje.
Prigozhin releases the first batch of Wagner’s convict recruits who managed to survive for 6 months in Ukraine back into their hometowns, instructing Russian police to treat these men with “the greatest respect.” Will they become the new oprichniks as Russia spins into darkness? pic.twitter.com/YYrtaKTF5A
— Yaroslav Trofimov (@yarotrof) January 5, 2023
Všichni trestanci, které identifikovala ruská redakce BBC spolu se serverem Agentstvo, pochází z Petrohradu a Leningradské oblasti. Je mezi nimi třeba veterinář Dmitrij Karavajčik, kterého v červenci 2019 odsoudili za založení zločinecké skupiny na výrobu a prodej amfetaminu k 17 letům vězení. Muž se podílel na výrobě drog, zatímco jeho manželka Diana Gribovská, která dostala 16 let vězení, měla na starosti vyhledávání zákazníků.
Dalším zločincem je Dmitrij Karjagin, který v lednu 2014 zavraždil svou sedmaosmdesátiletou babičku. Dostal 14 a půl roku vězení. Podle spisu ženu nejprve přemluvil k prodeji bytu za 820 tisíc rublů (v přepočtu téměř 26 tisíc korun), načež ji odvlekl do garáže, kde ji udeřil kladivem do hlavy. O vraždě nikdo asi rok nevěděl. Příbuzným totiž lhal, že se babička přestěhovala na Ukrajinu.
Журналисты опознали нескольких помилованных заключенных, воевавших в Украине в составе "ЧВК Вагнера". Среди них – воры-рецидивисты и убийцыhttps://t.co/6vFT6EN4dR
— Настоящее Время (@CurrentTimeTv) January 5, 2023
Dalším vězněm je Alexandr Suetov, jehož v roce 2020 odsoudili k deseti letům za vedení zločinecké skupiny, která přepadávala klenotnictví v Petrohradě.
Anebo Denis Kinev a Stanislav Usačev. Ten první dostal pět let vězení za loupež, druhý rok a jeden měsíc za krádež auta.
Prigožinovy rady do života
Zakladatel Wagnerovy skupiny uvedl pro agenturu RIA Novosti, že bývalým vězňům po návratu z fronty nejen že smazali všechny záznamy v trestním rejstříku, ale udělili také ruské státní vyznamenání a medaile Za statečnost. "Splnili svou smlouvu. Pracovali se ctí, důstojně - jako málo lidí na tomto světě," řekl Prigožin.
Zdůraznil, že mnoho bývalých vězňů účastnících se války na Ukrajině skončilo ve vězení náhodou. "Společnost dala těmto lidem druhou šanci a měla by být vděčná za to, že bojují za národní zájmy," podotkl na závěr Prigožin. Vězňům dal na rozloučenou několik rad: "Nepijte příliš, neužívejte drogy, neznásilňujte ženy."