Do polského Sejmu míří stoupenec marihuany a práv gayů

Martin Novák Martin Novák
28. 9. 2011 17:00
Janusz Palikot odešel z občanské platformy premiéra Tuska. Byla pro něj málo liberální
Janusz Palikot.
Janusz Palikot. | Foto: Reuters

Varšava - Polsku už zbývá jen dvanáct dní do voleb a vypadá to, že budou dramatičtější, než ještě nedávno vypadaly.

Také kvůli rebelovi Januszu Palikotovi, který zastává na Polsko mimořádně "volnomyšlenkářské" názory a zřejmě s nimi pronikne do parlamentu.

Konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslava Kaczyńského podle průzkumů stahuje náskok premiéra Donalda Tuska a jeho liberální Občanské platformy (PO).

Ještě na začátku srpna obě strany dělilo jedenáct procent. Nejnovější průzkum agentury SMG/KRC, zveřejněné deníkem Gazeta Wyborcza, by Občanská platforma dostala 36 procent hlasů a PiS 32 procent.

Jaroslav Kaczyński, který se po tragické smrti svého bratra a prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě u Smolenska rozhodl neodejít z politiky a naopak bojovat o nejvyšší posty, loni neuspěl v prezidentských volbách.

I v těch nadcházejících parlamentních zřejmě bude druhý, ale při těsném výsledku může Tuskovi zkomplikovat sestavení koalice.

Donald Tusk před volebním autobusem.
Donald Tusk před volebním autobusem. | Foto: Reuters

Tuskovi navíc ubírá hlasy už zmíněný Palikot, který opustil Občanskou platformu a založil vlastní Stranu podpory Janusze Palikota.

Ta je atraktivní pro ty, kteří jsou proti příliš silné roli církve a náboženství v Polsku. Palikot chce například povolení potratů i pokud není ohrožen život ženy, více práv pro homosexuály, legalizaci marihuany a zrušení povinné školní docházky na hodiny náboženství.

Analytici a politologové seskupení s takovým programem moc šancí v silně katolickém Polsku nedávali, ale možná se zmýlili. Poslední průzkumy mu přisuzují sedm až osm procent hlasů.

Účast se tentokrát očekává velmi nízká, kolem čtyřiceti procent. To je málo i na Polsko, kde tradičně příliš mnoho lidí k volbám nechodí.

Nižší účast pomůže Kaczyńskému, jehož voliči jsou disciplinovanější a také aktivnější. Bývalý premiér uskutečňuje nyní velkou cestu po malých a středně velkých polských městech, kde se setkává s voliči a hledá jejich podporu.

Tradiční voličskou základnu má jeho strana především ve starších a věřících Polácích na venkově a v menších městech.

Nahrává mu i fakt, že koaliční partner Občanské platformy - Lidová strana - je podle průzkumů na hranici pěti procent, potřebných pro vstup do Sejmu (dolní komory parlamentu). V parlamentu naopak usedne Svaz demokratické levice, kterému průzkumy předpovídají zisk osmi až deseti procent hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy