Lech Walesa se byl usmířit s umírajícím Jaruzelským

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 9. 2011 17:18
Bývalý prezident a vůdce hnutí Solidarita navštívil komunistického generála v nemocnici
Foto: Aktuálně.cz, Blog Lecha Walesi

Varšava - Bývalý polský prezident a vůdce odborového hnutí Solidarita Lech Walesa navštívil nemocného bývalého komunistického generála a politika Wojciecha Jaruzelského, který v prosinci 1981 vyhlásil v zemi výjimečný stav.

Setkání někdejších soků je podle zprávy agentury AP symbolem jejich usmíření.

"Hodně zdraví, generále," stojí v popisku k fotografii ze setkání obou někdejších státníků, kterou Walesa umístil na svém blogu.

Walesa na snímku potřásá rukou nemocnému Jaruzelskému. Polský bulvární list Fakt ji v pondělí otiskl na své titulní stránce a fotografii označil za "historickou".

Institut Lecha Walesy oznámil, že 67letý politik v nemocnici v sobotu navštívil svého syna Jaroslawa a při této příležitosti se krátce sešel také s Jaruzelským.

Osmaosmdesátiletý Jaruzelski trpí rakovinou lymfatického systému. Od poloviny září se v nemocnici léčí ze zápalu plic, který je následkem prodělané chemoterapie, uvedl server welt.de. Jeho zdravotní stav se v posledních letech zhoršuje.

Jaruzelski coby premiér komunistického Polska v prosinci 1981 v zemi vyhlásil výjimečný stav, protože režim ztrácel vliv ve prospěch opozičního hnutí Solidarita. Během výjimečného stavu přišlo o život 90 lidí a tisíce osob byly internovány.

Jaruzelski svůj krok obhajuje a tvrdí, že tím zabránil sovětské intervenci.

Bývalý elektrikář Walesa na začátku 80. let řídil stávku v gdaňských loděnicích, jež vyústila v založení Solidarity, prvních svobodných odborů ve střední a východní části Evropy. V roce 1983 získal Nobelovu cenu za mír.

Po pádu komunismu a po volebním vítězství Solidarity byl v prosinci 1990 zvolen prezidentem, jímž zůstal do konce roku 1995.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz dálkových i regionálních vlaků byl v uvedeném úseku zastaven. Na webu to uvedly České dráhy. Omezení kvůli nehodě, která se stala před 05:30, by podle jejich předběžného odhadu mělo trvat zhruba do 07:00.

Další zprávy