Tamura - Tři roky od havárie v jaderné elektrárně Fukušima se do zakázané zóny vracejí první lidé.
Prozatím může domů jen 350 obyvatel čtvrti Mijakodži ve městě Tamura, brzy by je ale měli následovat i obyvatelé obce Kawauč. Podle japonského tisku se už uvažuje také o rychlém znovuosídlení většího města Naraha.
Během následujících dvou let se pak má do opuštěných měst a vesnic vrátit na 30 tisíc lidí.
Nejhorší jaderná katastrofa od výbuchu Černobylu vyhnala z domovů celkem 100 000 Japonců, značná část z nich se už ale zabydlela v jiných částech země a zpět se vrátit nechce.
Ty, kdo se pro návrat rozhodli, pak čeká těžká dřina. Zakázaná zóna, rozléhající se v okruhu 20 kilometrů kolem elektrárny, se za tři roky proměnila v místo duchů.
Je třeba obnovit úplně všechno. Úřady už proto delší dobu pracují na rekultivaci oblasti.
Evakuovaní obyvatelé čtvrti Mijakodži se smějí vracet na své pozemky od jara 2012. Byli však pečlivě sledováni a zatím nesměli zůstávat přes noc.
Ti, kteří se vrátí, by teď měli mimo jiné dostat zapůjčené přístroje na měření radiace, takzvané dozimetry, aby mohli kontrolovat, nakolik jsou vystaveni nebezpečnému záření.
Ještě letos by se měli vrátit obyvatelé do již zmíněného Kawauči. Také tamní občané už smějí navštěvovat své domy a od 26. dubna v nich budou moci i jednu noc přespat. O tom, kdy dostanou svolení, aby se směli vrátit definitivně, zatím úřady neinformovaly.
Nezodpovědný krok?
Úřady sice ujišťují, že dekontaminační práce snížily radiaci na bezpečnou úroveň, tedy maximálně 20 milisievertů za rok, ozývají se ale i kritici, podle nichž oblast stále není bezpečná.
Zpravodajský server ABC News citoval jednoho ze zaměstnanců elektrárenské společnosti TEPCO a dva bývalé japonské premiéry, podle nichž je plán poslat obyvatele evakuované oblasti zpátky "nezodpovědný".
Zaměstnanec provozovatele elektrárny, který si kvůli obavám ze ztráty zaměstnání nepřál být jmenován, prohlásil, že poškozené reaktory stále nejsou pod kontrolou.
"Elektrárna se potýká s příliš velkým množstvím problémů. Kupříkladu je tam příliš mnoho nádrží na radioaktivní vodu, což je velmi složité zvládat. Situace je o to horší, že všichni zkušení dělníci již dosáhli limitu, do něhož může být člověk vystaven radioaktivnímu záření, takže TEPCO se musí spoléhat na pracovníky, kteří elektrárnu neznají a kteří nejsou vyškolení," konstatoval.
Podle zmíněného zdroje dochází každý týden k nějaké chybě a kontaminovaná voda, skladovaná v komplexu po použití k ochlazení roztavených reaktorů, denně odtéká do Tichého oceánu.
"Domnívám se, že během mého života nebude možné poničené reaktory dekontaminovat. Jednoduše na to v současnosti neexistují technologie. S roztaveným palivem si prostě neumíme poradit," dodal.
Fukušimskou elektrárnu 11. března 2011 poškodilo zemětřesení a následná vlna tsunami.