Do Dauhá k podpisu mírové smlouvy s USA přijela delegace Tálibánu

ČTK ČTK
29. 2. 2020 9:09
Do katarské metropole Dauhá přijela 31členná delegace afghánského radikálního hnutí Tálibán, aby zde se Spojenými státy za účasti amerického ministra zahraničí Mikea Pompea podepsala mírovou smlouvu. O příjezdu Tálibánu informovala agentura Reuters.
Členové delegace Tálibánu se účastní mírových rozhovorů v Moskvě
Členové delegace Tálibánu se účastní mírových rozhovorů v Moskvě | Foto: Reuters

Dohoda se má stát prvním krokem ke stažení amerických vojáků, kteří jsou v Afghánistánu od roku 2001, a k politickému urovnání konfliktu v zemi.

"Všichni bojovníci Tálibánu dnes dostali rozkaz zdržet se jakýchkoli útoků," uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid. Dodal, že rozkaz byl vydán pro blaho národa.

Tálibán podle Mudžáhida věří, že USA dostojí svým slibům během nadcházejících jednáních o mírovém uspořádání poměrů v Afghánistánu. Poznamenal ale, že stávající lety zahraničních sil nad územím Afghánistánu jsou vnímány jako provokace.

"Dnešek je velkolepým dnem pro Afghánistán," uvedla podle Reuters americká ambasáda v Kábulu. Zdůraznila, že dnes se formuje mír a lepší budoucnost země. "Stojíme za Afghánistánem," dodala ambasáda.

Podpisová ceremonie, které se zúčastní i jeden ze zakladatelů Tálibánu mulla Abdul Ghání Baradar, je plánována odpoledne místního času (poledne SEČ) v hotelu Sheraton. V konferenční místnosti hotelu již podle zveřejněných fotografií visí velký transparent s nápisem Dohoda k uvedení míru do Afghánistánu.

Události budou vedle zástupců USA a Afghánistánu jako hosté přítomni představitelé OSN či diplomaté Indie a Pákistánu. Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší v sobotu řekl, že Islámábád si přeje odpovědný odchod amerických sil z Afghánistánu.

Sedm dnů bez násilností

Sobotou končí sedmidenní ujednání s Tálibánem o omezení násilí, kterou USA považují za test, zda povstalecké hnutí dokáže v případě příměří udržet své bojovníky pod kontrolou. Pompeo v pátek v Kongresu prohlásil, že v zemi skutečně nastal znatelný pokles násilností.

Americký prezident Donald Trump učinil ze stažení amerických vojsk z Afghánistánu jeden ze svých hlavních zahraničněpolitických cílů. Podle agentury Reuters by mu uzavření dohody s Tálibánem a ukončení 18letého konfliktu výrazně pomohlo v listopadových prezidentských volbách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy