Do brexitu zbývá jen pár hodin. Češky žijící v Londýně popisují, co bude pak

Martin Novák Martin Novák
31. 1. 2020 13:04
Poslední hodiny před brexitem už jeho odpůrci v Londýně rezignovali. Demonstrace za druhé referendum utichly. Před britskou Dolní sněmovnou ve čtvrtek postávala malá skupinka lidí s modrými vlajkami Evropské unie, ale spíš to byla nostalgická vzpomínka. O půlnoci z pátku na sobotu Británie přestane být členem EU.
Protest před britským parlamentem pár dní před brexitem.
Protest před britským parlamentem pár dní před brexitem. | Foto: Reuters

Londýn (od našeho zpravodaje) - Ani Speaker's Corner v Hyde Parku, proslulé místo otevřených diskusí, kde každý může říci nahlas svůj názor na cokoliv, nežije brexitem. Proslov tu má pouze muž, který hovoří o druhém příchodu Krista. Což, jak poznamenal jeden z kolemjdoucích, je o něco vzdálenější perspektiva než brexit.

Tereza Pavlíčková (vlevo) a Kateřina Šandová. Češky a Londýňanky.
Tereza Pavlíčková (vlevo) a Kateřina Šandová. Češky a Londýňanky. | Foto: Martin Novák

Radikální zastánce brexitu Nigel Farage a jeho příznivci oslaví v pátek večer "svobodu" v centru Londýna. Češky žijící v britské metropoli Kateřina Šandová a Tereza Pavlíčková sice jdou na ples, který pořádá místní česká komunita, ale slavit brexit tam rozhodně nebudou. Říkají, že se chystají spíše zapíjet žal.

"Já jsem byla hodně smutná a byl to pro mě velký šok, když Britové odhlasovali brexit. Ta hořkost ve mně pořád je. Připadá mi, jako by řekli, že nás tady vlastně nechtějí," říká Tereza Pavlíčková.

V Británii žije dvanáct let, její kamarádka Kateřina Šandová patnáct. Kromě své další práce obě působí také jako učitelky v československé škole Okénko, do které chodí na několik hodin týdně 135 dětí českého či slovenského původu z celého Londýna.

"Sice se nezdá pravděpodobné, že bychom brzy musely odejít. Politici slibují, že ti, co jsou tady přes pět let, mohou zůstat bez problémů. Ale přece jenom někde vzadu v podvědomí se objevuje nejistota, co kdyby. Není to příjemný pocit," říká Šandová.

Po výsledku brexitu jí bylo do pláče a i teď, když o tom mluví, se jí prý chce brečet. Má dva syny, kteří se narodili v Londýně, a její italský partner vlastní restauraci. "Moji kluci jsou pyšní na to, že mají české i italské kořeny, ale Londýn je jejich domov a angličtina jejich hlavní řeč. Nedovedu si představit, že bychom se najednou museli stěhovat."

Před referendem o brexitu uvažovali o prodeji restaurace. Dostávali vysoké nabídky. Ty ale po referendu prudce klesly kvůli nejistotě, co bude.

Ludmila Stane.
Ludmila Stane. | Foto: Martin Novák

Partner Pavlíčkové je zase Brit. "Moje dcera chodí do školy, kde zhruba dvě třetiny dětí mají alespoň jednoho z rodičů odjinud. Londýn je prostě specifický. Také tu většina lidí hlasovala proti brexitu. Teď je situace taková, že zákonem vytvořili pro lidi z Evropské unie zvláštní kategorii povolení k pobytu. Musela jsem vyplnit on-line formulář se spoustou dotazů, abych povolení dostala," říká Pavlíčková.

"Bála jsem se chaosu"

Zažádat si o britské občanství není levné, stojí 1500 liber (v přepočtu 45 tisíc korun). Ludmila Stane ho má už dávno.

Do Británie poprvé přijela jako studentka v roce 1967. Srpnová okupace následující rok ji zastihla už v Československu, proto emigrovala a od roku 1969 žije v Londýně. Vede charitativní organizaci Velehrad, která už desítky let pomáhá českým a slovenským krajanům na ostrovech. Všem, kteří potřebují nějakou podporu.

V otázce brexitu se s manželem rozdělili, každý hlasoval jinak. "Já jsem byla proti brexitu, protože jsem se bála chaosu, který mohl nastat. A to se splnilo, trvalo tři roky, než bylo jasné, co se stane. Manžel ale zastává názor, že Evropská unie zašla v integraci moc daleko a že pro Británii bude lepší, když bude rozhodovat o všem sama," vypráví v sídle Velehradu v londýnské čtvrti Barnes, poblíž téměř 200 let starého mostu Hammersmith Bridge přes řeku Temži.

Londýnské sídlo organizace Velehrad.
Londýnské sídlo organizace Velehrad. | Foto: Martin Novák

"I když jsem chtěla, abychom zůstali v unii, tak se mi ale některé věci nelíbí. Někteří lidé, co byli pro setrvání v unii, začali strašit a přehánět, co špatného nás čeká. A také Evropská unie nám při jednání dávala najevo, že chce udělat z Británie odstrašující příklad. Měla jsem pocit, že se trochu mstí," říká Ludmila Stane.

Podle jejího názoru jsou ale už odpůrci brexitu smíření s tím, že bude. "Je to prostě demokracie, odhlasoval se, tak se to musí respektovat. Navíc si myslím, že mnoho Britů, i těch, co nechtěli brexit, je unavených a chtějí, aby se to konečně stalo a posunuli jsme se dál. Únavu lidí z brexitu a nechuť se jím zabývat jasně cítím," dodává.

Důstojné odcházení z EU

Únava je trochu cítit i z médií. Například konzervativní deník The Times dal ve čtvrtek na titulní stranu obvinění slavného režiséra a tanečníka Královského baletu Liama Scarletta ze sexuálního obtěžování a téma brexitu je až uvnitř listu. I televize se ještě ve čtvrtek více věnovaly čínskému koronaviru než odchodu z Evropské unie.

Mohutně slavit se chystají jen Nigel Farage a jeho příznivci. "On záměrně provokuje a snaží se ty, kdo brexit nechtěli, ponížit. Užívá si to," říká Tereza Pavlíčková. Premiér Boris Johnson zase slíbil, že on "odejde z Evropské unie důstojně" a bude respektovat pocity všech britských voličů.

Podívejte se, jak se loučili britští europoslanci s kolegy:

Europarlament schválil dohodu o vystoupení Británie z EU. Ta Spojenému království umožní v pátek o půlnoci evropský blok po 47 letech opustit. | Video: Evropský parlament
 

Právě se děje

Další zprávy