Oslo - Chcete se na internetu zapojit do diskuse pod článkem? Nejdřív budete muset dokázat, že jste ho opravdu přečetli a správně pochopili.
Tedy pokud chcete diskutovat na norském zpravodajském serveru NRK. Ten zavedl pod svými články krátké dotazníky před vstupem do diskuse.
Autoři tím chtějí zajistit, aby všichni diskutéři věděli, o čem článek skutečně pojednává, a argumentovali k věci. Zároveň si slibují, že tím omezí aktivitu takzvaných trollů. Tedy diskutérů, kteří záměrně píší urážlivé nebo nesmyslné příspěvky, aby vyprovokovali ostatní.
Podle norského serveru Local.no tento experiment běží už tři týdny.
Čtenáři, kteří chtějí k článku připojit svůj názor, musí nejprve odpovědět na tři otázky týkající se jeho obsahu. Každá otázka nabízí tři různé odpovědi, ze kterých je pouze jedna správná.
Vyplnit takový dotazník zabere zhruba 15 vteřin. Autoři konceptu ale věří, že to stačí na zklidnění většiny emocí a i ti nejnaštvanější diskutéři připojí svůj názor už s víceméně chladnou hlavou. Zároveň je to prý donutí si svůj příspěvek víc promyslet.
"Když se všichni zúčastnění shodnou, o čem článek je, vytváří to mnohem lepší základ pro diskusi," cituje britský server Independent norského novináře Ståleho Gruta z NRK.
Moderovat, nebo zrušit?
Diskuse pod články řeší mnoho zpravodajských serverů. Řada z nich například možnost přidávat komentáře podmiňuje registrací. Další weby zase čtenářům možnost komentovat úplně odebraly.
V Evropské unii platí norma, podle které je provozovatel portálu zodpovědný za příspěvky účastníků diskuse, které jsou urážlivé nebo jinak zasahují do práv třetích osob. U citlivých témat se proto raději diskuse ruší. Častým argumentem bývá, že moderování takových diskusí, které obnáší mazání vulgárních, rasistických nebo urážlivých komentářů, je pro redakci příliš časově a finančně náročné.