Londýn - O tom, že evropská populace stárne, slyšel již každý z nás. Ale víte, co je to ageismus?
Věková diskriminace, jak se česky překládá tento anglický termín, straší všechny země Evropské unie. Jako první ji pojmenovali před více než čtyřiceti lety ve Spojených státech.
Tam ale nyní řeší i jiné problémy. Na věkovou diskriminaci si stále častěji stěžují lidé mladší 25 let, kterým se nelíbí zacházení v bankách, při vyřizování hypoték i přijímání do práce.
Evropa stárne. Co s diskriminací
Evropa má jiný problém. Vědecké studie z posledních let předpokládají, že za padesát let vzroste podíl starších lidí až na 30 procent z celkového počtu. Diskriminace na základě věku se tak stane problémem shodným s rasismem či sexismem.
Diskriminace na Aktuálně.cz
- Zákon proti driskriminaci? Senát řekl ne
- Nová studie: Ženy berou o čtyři tisíce korun méně
- Ženy pracují stále častěji, ale za míň
Evropská unie vydala směrnici o rovném zacházení (se zákazem diskriminace na základě pohlaví, rasového nebo etnického původu, víry nebo světového názoru, invalidity, věku a sexuální orientace) již před několika lety.
Do právních řádů ji tak mají vložit všechny členské země. V Čechách se antidiskriminační zákon stále ještě projednává.
Diskriminovány se cítí dvě třetiny Britů
Situace ale není o moc růžovější ani ve Velké Británii. Přestože v červnu 1999 uveřejnila britská vláda kodex nazvaný Věková diverzita v zaměstnání, téměř dvě třetiny Britů nad šedesát let se cítí diskriminovány a jsou přesvědčeny, že vláda nedělá v této oblasti dost.
Minulý rok byla postavena mimo zákon diskriminace pracovníků starších 65 let. Výsledky ankety, kterou uskutečnila charitativní organizace Help the Aged (Pomozte starším), bohužel ukazují, že praxe a teorie jsou dvě různé věci.
Prezidentka charity Kate Joplingová doufá, že vláda začne konečně dělat pro starší občany více."Žijeme ve společnosti, která trestá rasismus a sexismus, přesto je věková diskriminace tolerována," tvrdí.
Modeling je plný rasismu, tvrdí Naomi
Ailsa Ogilvieová z organizace Age Concern's Heyday s výsledky průzkumu i snahou charity souhlasí. "Je nejvyšší čas, aby byla věková diskriminace povýšena naroveň diskriminaci na základě rasy, pohlaví nebo zdravotního stavu," řekla BBC.
Problém se zvětšuje
Přestože země Evropské unie zákony zakazující diskriminaci většinou mají, věková diskriminace v nich zaujímá jedno z posledních míst. Se stárnoucí populací se však bude dostávat stále více na povrch, tvrdí experti.
Současná ochrana před diskriminací v ČR požadavkům Unie neodpovídá.
Omezuje se zejména na pracovněprávní oblast; podle tří čtvrtin obyvatel ale existuje právě na českém pracovním trhu diskriminace.
Za nejčastější důvod znevýhodňování některých skupin lidí považovali Češi podle průzkumu agentury STEM věk, mateřství a těhotenství, zdravotní stav nebo postižení.