Soul - Zahajovací ceremonie zimních olympijských her v Pchjongčchangu je pro pořadatele tak trochu diplomatickou zkouškou. Setkají se tu delegace Spojených států a Severní Koreje.
Ovšem neoficiálně, aniž by o to obě země stály - jejich zástupci budou sedět jen několik metrů od sebe.
Za KLDR přijela do Jižní Koreje mladší sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong. Je tak vůbec prvním členem vládnoucí dynastie, který kdy překročil hranici znepřátelených zemí. Navíc je na černé listině americké vlády, která na KLDR uvalila sankce.
Americkou delegaci vede viceprezident Mike Pence, kterého doprovází i otec Otto Warmbiera, studenta z Ohia, který zemřel loni po propuštění ze severokorejského vězení.
Stejná akce, různý cíl
Společná schůzka Kimovy sestry a viceprezidenta Pence naplánovaná není. Oba dva mají v Jižní Koreji pravděpodobně naprosto odlišný program i cíl.
"Nemáme v úmyslu se setkat s americkou stranou během naší návštěvy Jižní Koreje," cituje prohlášení Kim Jo-čong severokorejská státní tisková agentura KCNA.
Americký viceprezident přijel s Fredem Warmbierem přímo varovat před KLDR. "Budeme tam, abychom podpořili americké sportovce, ale také tam budeme stát s našimi spojenci a připomínat světu, že Severní Korea je ten nejtyranštější a nejrepresivnější režim na této planetě," prohlásil Pence ve středu.
"Nedovolíme severokorejské propagandě, aby se zmocnila poselství olympijských her. Nedovolíme Severní Koreji skrýt za olympijským praporem skutečnost, že zotročuje své lidi a ohrožuje své okolí," dodal.
Je dost pravděpodobné, že právě s tímto úmyslem na jih odcestovala sestra Kim Čong-una, poukazuje britský list The Guardian. Kromě toho, že Kim Jo-čong zastává významnou funkci ve vládnoucí straně práce, vede také státní propagandistický aparát.
V sobotu se sejde s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Spekuluje se, že mu předá vzkaz od samotného diktátora Kim Čong-una s pozvánkou na návštěvu KLDR. Podle televize CNN, která se odvolává na diplomatické zdroje, je pro to "dobrá šance".
Diplomatické sblížení neproběhne
Snahy o uspořádání "mírových her", jak Soul letošní svátek zimního sportu s oblibou nazývá, Pchjongjang narušil už vojenskou přehlídkou, kterou uspořádal v předvečer jejich zahájení. Agentura AP píše, že přehlídku několik týdnů nacvičovalo přes 10 tisíc vojáků. Podle jihokorejských zdrojů se akce zúčastnily desítky tisíc lidí - ať už přímo, nebo jako diváci.
Ani podle odborníků k žádnému sblížení obou Korejí díky olympiádě nedojde. Podle diplomatických zdrojů americké televize CNN je návštěva Kimovy sestry vnímána spíše symbolicky.
Naopak existují obavy, že klid během her je ve skutečnosti klidem před bouří. Zatímco celý svět sleduje severokorejskou delegaci v Pchjongčchangu, na severu se mohou nepozorovaně a v klidu připravovat další kroky na dobu, až olympijské hry skončí.
KLDR teď nemá podle expertů důvod poslechnout Spojené státy, které jí hrozí ještě přísnějšími sankcemi, a ukončit svůj jaderný program. "Jsou už jednoduše příliš blízko dokončení programu na to, aby ho teď zastavili a vzdali to," vysvětluje analytik Rodger Baker.