Vídeň/Teherán - Írán začal přeměňovat část vysoce obohaceného uranu, který by mohl být použit k výrobě jaderných zbraních, na jaderné palivo.
Množství takto upraveného materiálu je ale příliš malé na to, aby to mohlo snížit obavy týkající se sporného íránského jaderného programu.
Agentuře AP to řekli nejmenovaní diplomaté, kteří mají blízko k Mezinárodní agentuře pro atomovou energii ve Vídni.
Málo na atomovou zbraň
Podle diplomatů začal Írán zpracovávat malé množství uranu obohaceného na 20 procent a přeměňovat jej na jaderné palivo.
Pro atomovou zbraň je zapotřebí uran obohacený na 90 procent. Teherán tvrdí, že uran neobohacuje nad 20 procent. Některé západní státy jej však podezírají ze snahy vyvinout jadernou zbraň, což Teherán popírá.
Diplomaté tvrdí, že Írán teď přeměnou vysoce obohaceného jaderného materiálu na jaderné palivo začal vlastně množství vysoce obohaceného uranu snižovat. Výroba uranu obohaceného na 20 procent ale prý tuto přeměnu dál předstihuje.
Možné zabránění krizi
Agentura Reuters napsala, že konverze obohaceného uranu na palivo by mohla být jednou z cest, kterou by bylo možné zabránit plnému propuknutí jaderné krize.
Podle některých odhadů by Teherán mohl mít do léta dost uranu na výrobu jedné bomby, kdyby v obohacování na 20 procent pokračoval. Izrael hrozí, že nepodaří-li se Írán přesvědčit diplomatickou cestou k tomu, aby se sporného programu vzdal, podnikne preventivní vojenský úder na jeho jaderná zařízení.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v neděli vyjádřil připravenost k osobním rozhovorům s USA, pokud Západ zastaví současné tlaky proti jeho zemi ohledně jaderného programu. Požadavek USA na zastavení jaderného programu ale opět odmítl.