Diktátor Alijev zůstává u moci. Manipuloval s volbami?

ČTK ČTK
9. 10. 2013 20:03
Alijev vyhrál ázerbájdžánské volby, podle opozice byly "špinavé".
Ilham Alijev.
Ilham Alijev. | Foto: Reuters

Baku - Novým ázerbájdžánským prezidentem byl potřetí zvolen Ilham Alijev, který zemi vládne tvrdou rukou již deset let. Vyplývá to z prvních předběžných výsledků hlasování, které mu podle agentury Reuters připisují 83,9 procenta hlasů. Podle českých pozorovatelů proběhly volby v pořádku, opozice je označila za nejšpinavější v historii země.

Hlavní kandidát opozice Camil Hasanli získal podle průzkumů, které u volebních místností prováděla jedna z ázerbájdžánských nevládních organizací, pouhých 8,2 procenta hlasů. Ještě za ním pak zůstalo dalších osm Alijevových vyzyvatelů. Volební štáb staronového prezidenta oslavuje, opozice označila volby za "nejšpinavější v historii země".

Ázerbájdžánská tisková agentura Trend citovala českého europoslance Miroslava Ouzkého, který byl v zemi jako pozorovatel a nezaznamenal prý během voleb žádné prohřešky. "Pokud jde o organizaci, všechno probíhá v pořádku. Nezaznamenali jsme žádné negativní skutečnosti," řekl Ouzký.

"Pod nátlakem mezinárodního společenství přistoupila ázerbájdžánská strana ke značení voličů neviditelným inkoustem," řekl český europoslanec. U vchodu do každé volební místnosti tak byla služba se čtečkou, která zkontrolovala voličům palec pravé ruky, aby se zjistilo, zda už někde nevolili.

Spokojen s průběhem voleb byl i další český pozorovatel, exposlanec za TOP 09 Václav Kubata. "Navštívili jsme devět volebních okresků, kde bylo mnoho voličů," řekl Kubata. Voliči se podle něj hlasování aktivně zúčastnili. "Sledoval jsem i volební proces v Moldavsku. S volbami ve vaší zemi jsme spokojeni," dodal.

Falšovalo se všude?

Opačného názoru je vedení ázerbájdžánské opozice. "Falšovalo se všude, pokud se dřív státní moc uchylovala k podvodům ke konci volebního dne, tentokrát začali hned od rána," řekl serveru Contact.az opoziční předák Eldar Namazov.

Podle šéfa opoziční strany Müsavat Isy Gambara Alijevova strana Nový Ázerbájdžán rozvážela zverbované "voliče" po volebních okrscích, do volebních seznamů byli zařazováni lidé pobývajících v zahraničí a jejich jménem hlasovaly nastrčené osoby.

Prohřešky proti volebnímu zákonu připustila i ústřední volební komise. Docházelo k nim v "některých hlasovacích místnostech" a dopouštěla se jich prý opozice.

Vedení Alijevova volebního štábu mezitím vyhlásilo svého vůdce vítězem. V Baku vládní strana zorganizovala masový mítink, jehož účastníci nesli transparenty "Zvítězili jsme" a "Ázerbájdžán bude dál vzkvétat". Režim zároveň varoval opozici, že veškeré pokusy o zpochybnění voleb budou rázně potlačeny.

Jednapadesátiletý Alijev v roce 2003 převzal moc z rukou svého otce, bývalého šéfa sovětské tajné policie KGB v republice a člena sovětského vedení Gejdara Alijeva. Rodinný klan tak řídí zemi téměř bez přerušení prakticky už od roku 1969. Mezinárodní monitorovací organizace dosud žádné ázerbájdžánské volby neoznačily za spravedlivé.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy