Periskop: Bude sněžit, varují Němci a už chystají sůl

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 9. 10. 2013 21:31
Středa 9. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Pozor na sníh, varují Němci

Podzim sice oficiálně začal před necelými třemi týdny, ovšem němečtí meteorologové přišli s varovnou zprávou: od čtvrtka bude sněžit. "Teploty do pátku radikálně spadnou, hlavně v jižním Německu. Někde až o 10 stupňů během několika málo hodin," tvrdí Dominik Jung z portálu wetter.net.

Spolková země Bádensko-Württembersko hlásí, že je na první sněžení připravena, města už prý mají nachystaný dostatek posypové soli, poznamenává Die Welt.

Sníh by měl padat například ve Schwarzwaldu, a to i v nadmořské výšce nižší než 1000 metrů. Ve vyšších polohách prý může do konce týdne napadnout 20 až 30 centimetrů sněhu.

Měli u sebe drogy, tvrdí Rusové o Greenpeace

Ruští vyšetřovatelé tvrdí, že na ledoborci Greenpeace Artic Sunrise, který zadrželi koncem září nedaleko Arktidy, našli drogy. Oznámení přišlo ve stejný den, kdy výkonný ředitel ekologické organizace požádal o schůzku s Vladimirem Putinem.

V dopise adresovaném Kremlu se Kumi Naidoo nabídl, že přicestuje do Ruska, aby posloužil jako osobní záruka, že se aktivisté v případě propuštění z vyšetřovací vazby na kauci zachovají správně.

Tři desítky aktivistů prozatím zůstávají za mřížemi.

Soud s českými podvodníky

Britská justice připravuje proces se členy české rodiny. Ti podle vyšetřovatelů zneužívali systém sociálních dávek a daňové poplatníky připravili o statisíce liber.

Tři muži a dvě ženy ve věku 32 až 39 let podle serveru Nottingham Post organizovali příjezdy cizinců, především Slováků, kteří směli v Británii pracovat a požadovat různé dávky.

Olivová ratolest pro Zemana

Prezident Miloš Zeman končí třídenní návštěvu Izraele.

To vše jen pár dnů poté, co pobouřil Palestince svými výroky o záměru přesunout české velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Nápad kritizovala i Liga arabských států.

Izraelské ministerstvo zahraničí se českou hlavou státu pochlubilo na svém Twitteru.

Staronový kancléř

Werner Faymann.
Werner Faymann. | Foto: Reuters

Novou rakouskou vládu má sestavit Werner Faymann. Předsedu sociálních demokratů (SPÖ), vítězů nedávných parlamentních voleb, pověřil úkolem prezident Heinz Fischer.

Jako nejpravděpodobnější se jeví varianta, že bude pokračovat velká koalice s lidovci (ÖVP).

Mursí už za měsíc

Někdejší egyptský prezident Muhammad Mursí stane před soudem 4. listopadu, tedy čtyři měsíce od svého sesazení armádou.

Agentura MENA uvedla, že se politik, jenž vzešel z islamistického Muslimského bratrstva, bude zodpovídat z podněcování násilí vůči demonstrantům z prosince 2012.

Společně s ním bude justice soudit dalších 14 členů hnutí.

Odškodné za choleru

Právníci obětí epidemie cholery na Haiti, která si od roku 2010 vyžádala nejméně 8300 mrtvých, zažalují Organizaci spojených národů. Právě mírové jednotky podle nich chorobu na ostrov zavlekly, napsala agentura Reuters.

Spojené národy obvinění odmítají a nepřistoupily ani na dřívější návrh na odškodnění 100 000 dolarů pro pozůstalé a nejméně 50 000 dolarů pro přeživší.

Mušaraf je volný

Někdejší pákistánský prezident Parvíz Mušaraf je volný. Soud politika, jenž mimo jiné čelí obvinění z podílu na vraždě expremiérky Bénazír Bhuttové, po půl roce domácího pustil na kauci.

A podle jeho právníků může už ve čtvrtek odletět do Dubaje.

Atentát na Schrödera

Neonacisté z německé Národně socialistického podzemí (NSU) zřejmě plánovali atentát na bývalého kancléře Gerharda Schrödera.

Podle policie to naznačuje fotomontáž, kterou nalezená v jejich počítači. Tehdejší šéf německé vlády vyobrazen s nápisem "Ty jsi další na řadě!".

Německá justice momentálně soudí jedinou žijící členku skupiny Beate Zschäpeovou. Je jí připisováno vraždění imigrantů.

Svoboda vykoupená utrpením

Na první pohled jsou tři ženy úplně stejné jako ostatní v Jižní Koreji. Je jim čtyřicet nebo přes čtyřicet, mluví korejsky, ale narodily se za hranicí, která rozděluje obě Koreje nejenom na dvě strany a dvě země, ale spíše na dvě jiné planety. Přečtěte si reportáž Aktuálně.cz z Korejského poloostrova.

Fico for president?

Takto loni slavil vítězství v parlamentních volbách. A co ty prezidentské?
Takto loni slavil vítězství v parlamentních volbách. A co ty prezidentské? | Foto: Reuters

Ačkoliv slovenský premiér Robert Fico pořád otálí s rozhodnutím, zda bude příští rok kandidovat na prezidenta, ve volbách by podle všeho uspěl.

Naznačuje to alespoň průzkum agentury MVK. Z něj vyplývá, že na přelomu září a října by mu dalo hlas 37,9 procenta voličů, napsal server Aktuálne.sk.

Prominentní mnich byl zavražděn

Trojice Tibeťanů ubodala prominentního mnicha Akonga Rinpočheho, který na Západě koncem 60. let minulého století založil první tibetský klášter a který udržoval kontakty s Pekingem.

Důvodem byl podle čínských úřadů finanční spor, Rinpočheho bratr ale hovoří o atentátu, napsala agentura AP.

Tresty pro pučisty

Turecký Nejvyšší soud potvrdil tresty pro tři generály ve výslužbě, kteří byli loni odsouzeni za osnování protivládního převratu v roce 2003.

Bývalý šéf letectva Ibrahim Firtina, někdejší velitel námořnictva Özden Örnek a bývalý šéf armády Çetin Dogan si stráví za mřížemi 20 let.

Kromě nich před soudem stanulo dalších více než 350 lidí.

Volby jen jako?

Pět milionů Ázerbájdžánců volí prezidenta. Vítěz je ale de facto jasný dopředu. Podle průzkumů by měl zůstat u moci autoritářský Ilham Alijev, který zemi už deset let.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International kritizovala předvolební "spirálu represí", která byla zaměřena "nevládním organizacím, médiím, kritickým a prodemokratickým skupinám, jakož i opozičním stranám".

Hamás bez peněz

Palestinskému radikálnímu hnutí Hamás, jež už několik let ovládá pásmo Gazy, docházejí peníze. Situace je tak vážná, že nemá ani na platy úředníků.

Důvodem je podle agentury Reuters fakt, že Egypt systematicky likviduje síť tunelů, které jsou využívány k pašování jídla, paliva a zbraní.

Po Si-laj nechce doživotí

Někdejší prominent čínského komunistického režimu Po Si-laj se odvolal proti doživotí, které mu soud koncem září vyměřil za korupci a zneužití moci.

Odvolání se všeobecně očekávalo, neboť Po vinu opakovaně odmítal a prohlašoval se za oběť politicky motivované kampaně. Reuters již dříve poznamenal, že čínská justice je pod kontrolou vládní komunistické strany, proto není změna rozsudku pravděpodobná.

 

Právě se děje

Další zprávy