Dezinformační videa jsou amatérská a mají mizivý dopad, tvrdí exzaměstnanci ruské "trollí farmy"

ČTK ČTK
20. 2. 2018 20:22
Trollové vytvořili videa, na nichž se měli objevit při sexu Barack Obama a Hillary Clintonová či výbuch chemičky v Louisianě. Kvůli špatné kvalitě je nepoužili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Moskva - Výrobky ruské trollí farmy, jejíchž třináct zaměstnanců obvinila nedávno americká justice pro pokusy ovlivnit volby v USA, jsou výrazně amatérské, mají mizivý dopad a některé nemohly být ani vypuštěny do světa. Napsala to agentura AP s odvoláním na slova bývalých pracovníků ruské Agentury pro výzkum internetu (AII), která se údajně výrobou a šířením falešných zpráv zabývá.

Podle tvrzení Alana Baskajeva, jednoho z bývalých trollů, dokonce AII chtěla vyrobit video, na němž zaujímali sexuální pozice dva figuranti vydávaní za Baracka Obamu a Hillary Clintonovou. Klip se nepovedl a nebyl použit.

Na internetu se zato objevily obrázky údajného amerického vojáka v maskovací uniformě, který útočnou puškou střílí po koránu. Uniforma ale nebyla správná, přílba připomínala cyklistickou helmu a angličtina střelce byla tak špatná, že jeho slovům nebylo téměř rozumět. Stanice BBC zjistila, že "americkým vojákem" byl majitel jistého baru v Petrohradě.

Ruští trollové podle listu The New York Times natočili video o údajné explozi v chemičce v Louisianě, kterou měl způsobit Islámský stát. Jejich dílem byl i klip o údajné střelbě v Atlantě. AII se podařilo svolat přes sociální sítě v USA nějaké mítinky, účast byla ale podle AP "mikroskopická". Problémy ruským trollům dělá angličtina, ve falešných zprávách jsou i faktické chyby.

Podle Baskajeva není zázračně vybaveno ani sídlo trollů na petrohradském předměstí Olgino. Internetové připojení tam prý často vypadává, falešné facebookové účty často likvidují zahraniční správci sociální sítě. Na výši není ani morálka trollů, kteří podle Baskajeva po nocích pořádají divoké večírky, na nichž si přehrávají popěvky Islámského státu a vykřikují hesla "Sláva Ukrajině".

O svých zkušenostech se s agenturou AP v pondělí podělil i bývalý troll jménem Marat Mindijarov. V noci na úterý ho podle agentury Rosbalt zadržela policie s tím, že je autorem anonymního výhružného telefonátu. Podezření se ale nepotvrdilo.

 

Právě se děje

Další zprávy