Problémy dokonce začal řešit ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování. V komisi zasedl prezident Zelenskyj, ministr obrany Rustem Umerov a vrchní velitel ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.
Co se stalo? Respektovaný investigativní reportér Jurij Butusov z webu cenzor.net zveřejnil informace o dezercích, nedostatečné výzbroji a celkově špatné přípravě jednotky.
"Brigádu opustilo přes padesát vojáků ještě během výcviku ve Francii a pak dalších 1700 z celkového počtu 5800 předtím, než měla být nasazena do boje. Jednotku nasadili do bitvy u Pokrovsku, ale zaznamenala obrovské ztráty. Nedostala drony ani rušičky a minomety ráže 120 milimetrů byly nefunkční, což přispělo k velkým ztrátám brigády. Formování brigády bylo od prvních dnů poznamenáno organizačním chaosem téměř na všech úrovních," tvrdí Butusov.
Novinář s odvoláním na své zdroje napsal, že některé vojáky velení přesunulo na jiné úseky fronty. Do Pokrovsku, na který Rusové intenzivně útočí už několik měsíců, poslalo ty méně zkušené a připravené. Velitele brigády Dmitrije Rjumšina vedení armády po neúspěchu odvolalo, stejně tak jako několik jeho podřízených. Jeden z důstojníků brigády podle Butusova zemřel na infarkt.
"Prověřujeme informace na základě zákonů o zneužití pravomoci a dezerci," řekla novinářům mluvčí ukrajinského Státní úřadu pro vyšetřování Teťjana Sapjanová.
Macron a Zelenskyj oznámili vytvoření a začátek výcviku brigády loni u příležitosti oslav 80. výročí vylodění spojenců v Normandii. Vojáci měli k dispozici tanky Leopard-2 a francouzské houfnice Caesar.
"Když jsou vojáci na výcviku v zahraničí, každý je z jiného koutu Ukrajiny, každý má jiný životní příběh, takže záleží na tom, jak se sžijí se svým velitelem a jak rychle se naučí ovládat techniku. Pro každého je to náročné, když ví, že se blíží jeho bojové nasazení, a dokonce v místě, kde se odehrávají těžké bitvy, jako je Pokrovsk. Vojáci, kteří už dlouho bojují na frontě, si tak stěžují, že nedostávají dost posil, a přitom se formují nové brigády, ačkoliv by stačilo připravit menší jednotky a přidělit je ke zkušeným veteránům," říká vojenský expert Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně.
Brigádu pojmenovali po Anně Kyjevské, která propojuje ukrajinskou a francouzskou historii. Dcera kyjevského knížete Jaroslava I. se v jedenáctém století stala francouzskou královnou. "Nyní si francouzská vláda klade otázky ohledně solidnosti Ukrajinců a jejich postoji k tomuto projektu," napsal Butusov, který je na Ukrajině známým novinářem.
"Nemyslím si, že to předznamenává konec výcviku ukrajinských vojáků v zahraničí. Ale možná nebudou v budoucnosti vznikat brigády s tisícovkami vojáků, spíše se vycvičí stovky a půjdou posílit už existující brigády. Brigáda by měla mít zhruba čtyři tisíce vojáků, ale vím, že třeba i u Pokrovsku jsou některé na polovině tohoto stavu," říká Tomáš Řepa.