Devatenáctiletá Syřanka jde do vězení na 5 let. Za blog

Martin Novák Martin Novák
15. 2. 2011 11:45
Soud ji uznal vinnou ze špionáže, protože psala o politice
Ilustrační foto - ulice v Damašku.
Ilustrační foto - ulice v Damašku. | Foto: Naďa Straková

Damašek - Syrský režim prezidenta Bašára Asada potvrdil, že se bude zuby nehty bránit tuniskému či egyptskému scénáři.

Tribunál v Damašku odsoudil teprve devatenáctiletou Tál Mallúhíovou k pětiletému vězení. Psala si blog, ve kterém uvedla, že by se ráda podílela na utváření budoucnosti Sýrie a velmi umírněně a nepřímo kritizovala vládnoucí stranu Baas, která je u moci od roku 1963.

Před tribunál byla po osmi měsících ve vazbě přivezena s pouty na rukou a zavázanýma očima. Rozsudek podle svědků přijala bez emocí, její matka propukla v pláč.

Bašár Asad se stal prezidentem po smrti svého otce Háfize.
Bašár Asad se stal prezidentem po smrti svého otce Háfize. | Foto: Reuters

Dceru se snaží osvobodit tím, že napsala dopis prezidentu Asadovi. Omlouvá se v něm a uvádí, že dcera je nezkušená a neví nic o politice.

Mallúhíová byla obviněna  z vyzrazení státního tajemství a ze špionáže.

Syrští obhájci lidských práv a kritici režimu se domnívají, že proces má sloužit jako zastrašení pro všechny, kteří by se po bouřlivých událostech a pádu diktátorů v Tunisku a Egyptě pokoušeli o změny také v Sýrii.

V ledu byl odsouzen k sedmi letům vězení devětašedesátiletý disident, za výzvy k demonstracím na internetu je ve vazbě pětasedmdesátiletý muž.

"Bohužel, místní režim si nevzal žádné ponaučení z Tuniska a Egypta," řekl agentuře Reuters syrský právník, který si nepřál zveřejnit své jméno z obav před represemi.

Foto: Aktuálně.cz

Snaha zorganizovat minulý týden přes internet demonstraci před sídlem parlamentu v Damašku neuspěla. Speciální policejní oddíly bedlivě střežily centrum města.

Už předtím pokus několika desítek lidí zapálit svíčky na podporu egyptských demonstrantů syrská policie hned v zárodku rozehnala.

Prezident Bašár Asad, který před jedenácti lety nahradil v úřadu svého otce, poskytl nedávno rozhovor deníku Wall Street Journal. Uvedl v něm, že Sýrii stejně jako jiné arabské země čekají změny a reformy, ale musejí být postupné.

Syrský režim je represivnější než byl Mubarakův v Egyptě a důsledněji také cenzuruje média a internet. Po tříletém blokování však byl minulý týden pro Syřany znovu zpřístupněn Facebook.

Kromě Tuniska a Egypta zasáhla současná vlna protestů a demonstrací také Alžírsko, Jordánsko, Jemen a Bahrajn. V pondělí po více než roce policie rozháněla opoziční demonstrace také v Íránu.

 

Právě se děje

Další zprávy