Moskva - Měla to pro ně být velká prázdninová atrakce. Namísto toho se jejich výlet po Volze proměnil v tragédii. V to poslední, co v životě zažili.
Na palubě parníku Bulgarija, který se v neděli odpoledne potopil v ruském Tatarstánu, se plavilo 208 lidí. Z toho 59 dětí.
Ruské úřady zatím potvrdily úmrtí 41 lidí. Podle některých zdrojů ale zemřely všechny děti, do jednoho.
Mrtvých či pohřešovaných je 128. "Panují obavy, že by mezi oběťmi nakonec mohlo být přes 50 dětí," uvedla britská zpravodajská stanice BBC.
Kde přesně pohřešované děti byly, se zatím neví. Minimálně část z nich se podle všeho krátce před neštěstím shromáždila v herně na přídi lodi.
Server Life.ru píše, že se nejmenší pasažéři bavili na dětském večírku uvnitř parníku. A protože se výletní loď potopila během pouhých tří minut, neměli šanci uniknout.
"Prakticky žádné dítě se odtamtud nedostalo. Bylo jich tam moc, strašně moc," líčila reportérům televize Russija 24 jedna z přeživších žen, které se ve vzniklém zmatku ztratila dcera. I ona se patrně utopila.
Uvnitř lodi zůstali uvězněni i dospělí.
"Velké množství lidí bylo nalezeno v baru a restauraci. Zřejmě se zde konala nějaká akce," sdělil agentuře Interfax Michail Turkov z tiskového oddělení Povolžského regionálního centra (MČS).
"Loď se potopila, aniž by kdokoliv stačil pochopit, co se vlastně děje," řekl novinářům jeden ze zachráněných. Sám strávil ve vodě půldruhé hodiny, než se dočkal pomoci.
"Neměl vyplouvat!"
Doposud není jasné, co všechno nehodu způsobilo. Jisté je pouze to, že loď byla přetížená.
Plavilo se na ní o skoro sedm desítek lidí víc, než bylo povoleno.
Podle některých informací Bulgarija vyplula z Kazaně s poškozeným levým motorem. Na vině ale bylo i počasí.
"Neměl vyplouvat! Bylo špatné, bouřlivé počasí. Tak jaká, sakra, vyhlídková plavba? Povinností kapitána bylo odmítnout vyplout, odmítnout zabít lidi," křičela podle Life.ru jedna ze zachráněných žen.
Přeživší pasažéři tvrdí, že k neštěstí došlo, když se loď pokoušela na rozbouřené řece otočit. Manévr se ale kapitánovi nepodařil.
Jak tvrdí svědkové katastrofy, právě v ten moment loď zasáhla ohromná vlna, která ji silně naklonila.
Do vody bylo v tu chvíli smeteno několik desítek cestujících, kteří se právě nacházeli na palubě.
Dílo zkázy dokončilo bouřlivé počasí - loď se za tři minuty převrátila a zmizela pod hladinou.
Kolem pluly lodě. Nepomohly
Vinu na tak velkém počtu mrtvých mohou mít i dvě jiná plavidla, která místem havárie proplouvala.
Svědci tvrdí, že ani jedno nezpomalilo. Nehledě na trosky a volání o pomoc pluly dál.
"Dvě lodi nezastavily, přestože jsme křičeli a mávali na ně rukama," cituje televize Vesti 24 jednoho z osmdesáti cestujících, které po hodině čekání v ledové a rozbouřené řece zachránila až posádka dalšího projíždějícího plavidla nazvaného Arabella.
Podle jednoho z cestujících ale ani pomoc z Arabelly nebyla samozřejmá. Jejího kapitána prý k záchranné akci doslova donutili.
"Jeden z turistů (na Arabelle) se na internetu dozvěděl, že se nedaleko potopil výletní parník, a řekl to svým kamarádům. Všichni společně pak běželi na kapitánský můstek a požadovali, aby Arabella změnila kurz," sdělil serveru Life.ru jeden z pasažérů.
"Všechno se to stalo tak rychle," cituje americká televize CNN členku posádky lodi Arabella Světlanu Alekseevou.
"Posádka (Bulgarije) neměla čas ani na to, aby spustila záchranné čluny. Podařilo se jí pouze shodit dva nafukovací. Lidem tak nezbývalo nic jiného než prostě skočit do vody. Obávám se, že ze zmatku, jenž pak ve vodě nastal, se jich dostalo velmi málo."
Medveděv chce plošné kontroly
Za posledních sedm let došlo na ruských řekách k sedmi nehodám. Havárie parníku Bulgarija je však nejtragičtější. V loňském roce bylo nejhorší havárií potopení lodi na jezeře Pjasino, 80 kilometrů od Norilska, se dvanácti osobami na palubě. Přežít se podařilo pouze pěti z nich.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv nařídil v souvislosti s nedělním potopením výletního parníku a červnovým pádem Tupolevu plošné bezpečnostní prověrky.
"Musíme provést detailní prověrku ve všech oblastech osobní přepravy," řekl ruský prezident po mimořádném jednání s ministry, které v pondělí svolal do své rezidence Gorkij na okraji Moskvy.
Plošné kontroly, jaké v Rusku zřejmě nemají obdoby, tak čekají lodě, letadla, vlaky i autobusy.