Děti čínských pohlavárů plní Harvard. Kde na to berou?

Jana Černá
18. 10. 2012 9:15
Číňané se ptají, kdo financuje studium dětí vysoce postavených politiků
Zástup hotelových hostesek čeká na delegáty tradičního čínského Národního lidového kongresu (NPC).
Zástup hotelových hostesek čeká na delegáty tradičního čínského Národního lidového kongresu (NPC). | Foto: Reuters

Peking - Minimálně pět z desítky nejvlivnějších straníků v Číně poslalo své děti nebo vnoučata studovat na elitní školy do USA. A jejich příklad následují další politici.

Kromě evidentního ideologického rozporu tak Číňany začaly zajímat i praktické otázky. Ptají se, kdo studia privilegovaných dětí financuje.

Oficiální platy 24 členů politbyra totiž zdaleka nejsou dostatečné na to, aby pokryly byť jen školné na prestižních amerických univerzitách.

Čínští cenzoři proto mívají čas od času plné ruce práce s mazáním komentářů na mikroblogovacích službách poté, co se na web dostanou okázalé fotografie ze života studentů elitních škol. Mluví se o závratné korupci.

Informace přinesl zvláštní zpravodaj listu The Washington Post.

Na Harvardu studuje i dcera čínského viceprezidenta.
Na Harvardu studuje i dcera čínského viceprezidenta. | Foto: Reuters

Školy jako módní značky

Čína nyní celkově vysílá do USA přes 150 000 studentů ročně, v žádné jiné zemi jich nestuduje více. Přesné číslo za akademický rok 2010/2011 činilo podle oficiálních údajů 157 558 studentů. Jejich množství se za posledních 15 let čtyřikrát znásobilo.

Podle Orvilla Schella, ředitele Centra americko-čínských vztahů Asijské společnosti v New Yorku, toto zvýšení ukazuje na stoupající prestiž amerických škol v Číně. Ovšem nejen jako vzdělávacích institucí, ale především u dětí státníků coby značek pro hvězdnou image.

Dobré jméno amerických škol v kruzích vysokých představitelů Číny přirovnává Schell k pověsti světoznámých firem módního průmyslu.

"Chtějí chodit na Harvard. Myslí si, že se tak dostanou na vrchol potravního řetězce," říká metaforicky.

Školné několikrát převyšuje plat

Jak si studium na Harvardu, které včetně životních nákladů vychází zhruba na 70 tisíc dolarů ročně, může dovolit syn nyní celosvětově známého politika Po Si-laje, Po Kua-kua, vyvolává odůvodněné otázky.

Po Si-laj zasedal do začátku roku v politbyru a jeho příjmy oficiálně činily v přepočtu méně než 20 tisíc dolarů ročně. Pravděpodobně v souvislosti s vnitrostranickým bojem ho z funkce sesadilo obvinění z korupce. Podle informací čínské agentury Sin-chua bude v dohledné době vyloučen ze strany a půjde před soud.

U soudu už letos stanula i studentova matka Ku Kchaj-laj. Odešla s "odloženým trestem smrti" za nejasnostmi opředenou vraždu britského obchodníka Neila Heywooda. Podle verze čínských autorit stály za jeho smrtí finanční neshody.

Právě na úspory své matky se v dopise adresovaném harvardským studentským novinám odvolával Po Kua-kua poté, co se o finanční situaci rodin předních čínských politiků diskutovalo v univerzitním semináři. Na jeho studia měla matka vydělat jako úspěšná právnička a spisovatelka.

Harvard přitom není první prestižní západní školou, kterou Po Kua-kua navštěvuje. Bakalářský diplom má z Oxfordu, kde mu po čase pro velké absence pozastavili studium. Za jeho dostudování se poté ve škole přimlouvala tříčlenná delegace z čínské ambasády.

Na Harvard chodí i dcera viceprezidenta

Po Kua-kua ale jako student Harvardu z řad rodin čínských státníků představuje pouze jeden příklad z mnoha. Proslulou univerzitu v současné době navštěvuje například i Si Ming-ce, dcera čínského viceprezidenta Si Ťin-pchinga.

Čeští politici oslavovali vznik komunistické Číny:

Kromě finančních nesrovnalostí vyvolávají podobné případy vlny nesouhlasu i z důvodu protichůdné ideologie čínských komunistů, kteří USA navenek stále odsuzují.

Cenzory mikroblogovacích služeb tak letos zaměstnala například zpráva televize New Tang Dynasty, provozovaná pronásledovaným hnutím Falun Gong, která zveřejnila nepodložené údaje o tom, že téměř 75 procent dětí současných a bývalých vysoce postavených politiků získalo buď přímo americké občanství, nebo povolení k trvalému pobytu.

"Neustále proklínají americký imperialismus, ale jejich ženy a děti už emigrovaly do USA, aby se staly americkými otroky," psali pak o politicích někteří Číňané.

 

Právě se děje

Další zprávy