Midland City - Skoro šestiletý chlapec, kterého pod zemí věznil veterán z Vietnamu Jimmy Lee Dykes, je po zabití únosce na pozorování v nemocnici.
"Daří se mu dobře. Směje se, vtipkuje, hraje si a jí," uvedl agent FBI Steve Richardson, jenž ho v nemocnici navštívil a který o zásahu v podzemním bunkru rozhodoval.
"Vyjednávání se v posledních 24 hodinách zhoršilo, Dykes už skoro nekomunikoval a spatřili jsme ho se zbraní v ruce. V přesvědčení, že je dítě v bezprostředním nebezpečí, proto agenti vnikli do bunkru a hocha zachránili," vysvětlil Richardson na mimořádné tiskové konferenci.
Stanice CBS uvedla, že FBI s únoscem nebyla v kontaktu jen skrze deset centimetrů širokou plastovou trubici, jak původně tvrdila. Do bunkru o rozměrech 2,5 krát 2,5 metru se jí povedlo dostat malou kameru.
Podle CNN byla do akce nasazena i zvláštní vojenská technika, včetně bezpilotního letounu, který americká armáda používá ke zneškodňování teroristů.
Dykes při zásahu zemřel. Zda ho agenti zastřelili, ale zatím potvrdit nechtějí. "Uslyšel jsem velkou ránu a pak zřejmě výstřely z pušky," vzpomíná nicméně svědek Bryon Martin, jenž poblíž bunkru bydlí.
FBI únosce zjevně přelstila - vzkázala mu, že nová "zásilka" léků, jídla a hraček pro Ethana (chlapec si přál autíčko Hot Wheels) je moc velká a do trubice se nevejde. Balíček proto položila přímo ke vchodu.
Stopy traumatu
Jestli šestidenní pobyt v podzemí s cizím - a podle všeho psychicky narušeným - únoscem hocha poznamená, podle odborníků ukáže až čas.
"Je velmi obtížné odhadovat, jak bude reagovat. I zdravé pětileté dítě by bylo vyděšené. Ethan navíc trpí Aspergerovým a ADHD syndromem, takže je velmi důležité obnovit u něj zaběhnuté rituály. V případě, že se dostaví úzkosti nebo posttraumatický stresový syndrom, musí být okamžitě léčen," domnívá se psychiatr Louis Krous z lékařské fakulty Rush University v Chicagu.
Zda pětiletý Ethan přímo viděl smrt svého únosce, místní šerif Wally Olson sdělit nechtěl. "Je to výjimečný chlapec, musel toho hodně vydržet," řekl pouze.
Alabamské drama v obrazech:
O tom, co všechno chlapec mohl v bunkru prožít, ví své dnes třicetiletá Katie Beersová.
Jako desetiletá byla newyorským únoscem v podzemním bunkru držena dva týdny. "Dodnes si vybavuji, jak mi chybělo denní světlo, pořádné jídlo a kontakt s lidmi. Teď, když už mám své děti, se je bojím byť jen na dvě vteřiny pustit z dohledu," svěřila se.
O motivu se mlčí
Podle amerických médií v okolí bunkru stále operují pyrotechnici. Objevily se totiž zprávy, že válečný veterán skladoval na svém pozemku výbušniny.
Vyšetřování potrvá ještě několik dní. Největší záhada případu - proč vlastně Jimmy Lee Dykes hocha unesl -, ale možná nebude zodpovězena nikdy.
Šerif Olson, jenž byl členem vyjednávacího týmu, o únoscových motivech mluvil jen velmi mlhavě. "Na základě rozhovorů jsme nabyli dojmu, že má pocit, že nám musí sdělit svůj příběh, přestože je velmi spletitý," prohlásil podle deníku Guardian.
Ať už byl Dykesův příběh jakýkoliv, sousedé se netají tím, že přijali zprávu o jeho zneškodnění s úlevou. Od té doby, co se před necelými dvěma lety do oblasti Midland City v Alabamě přistěhoval, všechny v okolí děsil.
Majitelé přilehlých domů o 65letém muži hovoří jako o paranoidním a agresivním samotáři, který trpěl utkvělou představou, že mu na pozemek vtrhnou vládní agenti.
"Noční můra skončila, byly to pro nás roky plné neustálého stresu. Žili jsme ve strachu, protože jsme věděli, že Dykes se zbraní v ruce čeká, až někdo vstoupí na jeho pozemek," cituje Guardian jednu z únoscových sousedek Rondu Wilburovou.
Vyznamenání ve Vietnamu
K obavám měla Wilburová důvod, minulý rok jí utloukl psa trubkou jen proto, že se proběhl po jeho zahradě. Letos střílel po autě, které mu údajně rozrylo příjezdovou cestu. Na minulou středu byl kvůli tomu předvolán k soudu.
Dykes ale podle všeho nebyl vždy samotářským podivínem, jak ho popisují jeho poslední sousedé. V armádě, kde sloužil v letech 1964 - 1969, se uvedl dobře. Byl vyslán do Vietnamu, kde si podle agentury AP vysloužil několik vyznamenání, včetně medaile za "vzornou službu".
CNN ale s odkazem na armádní zdroje uvedla, že nikdy nebojoval. Zastával prý administrativní práci u letecké technické podpory.
Midland City má nového hrdinu
Krom agentů FBI, kterým se podařilo chlapce osvobodit, aniž by utrpěl fyzickou újmu, se vděk lidí z Midland City obrací i k pětašedesátiletému řidiči školního autobusu, z něhož byl Ethan v úterý unesen.
Nebýt hrdinství Charlese Alberta Polanda, mohl Dykes unést dvě děti, jak měl původně v plánu. Řidič ale malé pasažéry bránil vlastním tělem. Postavil se do dveří, takže jedenadvacet dětí stihlo utéct zadním nouzovým východem. Když únosce pochopil, že řidič neustoupí, zastřelil ho a unesl alespoň Ethana.
"Byl pravým hrdinou, jenž neváhal položit vlastní život, aby mohli žít jiní," ocenil řidičovu odvahu guvernér Alabamy Robert Bentley.