Peking - Počet obětí pondělního zemětřesení v Číně stoupá a pravděpodbně rychle poroste dál. Čínské úřady dosud uvádějí, že otřesy zapříčinily smrt zhruba 15 tisíc lidí.
Zavaleno pod troskami je podle informací britské BBC stále přibližně 25 tisíc lidí.
Čínská média uvedla, že jen v jednom městě otřesy zasypaly až 18 tisíc lidí. V jednom z dalších měst přežily jen 2 tisíce lidí, zbývajících 8 tisíc obyvatel zavalily trosky.
"Situace je horší, než jsme původně odhadovali a potřebujeme více lidí, aby se zapojili do pomoci obětem," přiznal čínský premiér Wen Ťia-pao, který osobně řídí záchranné práce ve zničených oblastech.
Čtěte reportáž z místa: Mé dítě je mrtvé. Zůstalo pod troskami školy
Záchranné práce komplikuje déšť
Podle něj rozhoduje každá sekunda a je třeba udělat všechno pro to, aby se podařilo zachránit ty, kteří jsou pod troskami ještě naživu.
Čínská vláda rozhodla vyslat do postižených oblastí 50 tisíc vojáků, kteří koordinují záchranné práce a rozdávají potraviny a léky. Stovka elitních vojáků se do některých stále odříznutých oblastí snesla padáky.
Humanitární pomoc je schazována z vrtulníků.
V úterý odpoledne vyděsily obyvatele metropole Sečuánské provincie velmi silné následné otřesy. Podle čínské státní agentury lidé v panice vybíhali z úředních budov do ulic. Šlo zřejmě o nejsilnější otřesy od pondělního zemětřesení.
Chybí stany i lékaři
Čína uvádí, že v postižených oblastech nutně potřebuje stany, jídlo, léky i prostředky pro satelitní komunikaci. Na místě zatím chybějí i lékaři. Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo, aby lidé darovali krev.
Pondělní zemětřesení je nejhorším, jaké postihlo Čínu za posledních třicet let. V roce 1976 zemřelo při tehdejších otřesech půdy na čtvrt milionu lidí.