New Orleans - Říkali jí "Anděl v hummeru". Před deseti lety, když jih USA zasáhl hurikán Katrina, který zdevastoval proslulé New Orleans a zmařil odhadem přes tisíc životů (přesné číslo není dodnes známé), se stala americkou hrdinkou. V době, kdy ani neměla americký pas.
V černém SUV a se svým "neoficiálním" týmem tehdy asi čtyřicetiletá Rena Salomonová zachránila přes 80 lidí. Voda tehdy zatopila asi čtyři pětiny z téměř půlmilionového města.
"Mám pocit, jako by ten okamžik v našich životech definoval, kým jsme dnes. Stejně jako město z trosek, tak i naše životy se znovu budují," říká dnes Salomonová.
Řada jejích známých se dodnes s katastrofou zcela nevyrovnala, cituje ji server Times Sherald Online. Salomonová nyní žije u kalifornského San Diega, věnuje se svému podnikání a píše knihu vzpomínek. SUV má dvě.
Tisíc mrtvých, milion vysídlených
Jedna z nejničivějších přírodních katastrof, které Spojené státy pamatují, připravila o život okolo tisíc lidí, přesná data se nicméně rozcházejí. Podle amerického Národního centra pro hurikány si přírodní katastrofa vyžádala 1000 mrtvých ve státě Louisiana, okolo dvou set dalších v Mississippi a několik obětí hlásila i Florida.
Asi nejznámějším příběhem se ale stala zkáza pouličním jazzem proslulého malebného New Orleans. Hráze v okolí města nevydržely nápor, protrhly se a 29. srpna 2005 vpustily Atlantik na pevninu.
Voda zatopila okolo čtyř pětin skoro půlmilionové aglomerace. New Orleans se rázem "smrsklo" o čtvrt milionu obyvatel, ještě dnes je o 100 000 lidí menší, než bylo před Katrinou, spočítal server Datacenterresearch.org.
Město od té doby prošlo velkou rekonstrukcí, vybudovány byly nové - a mnohem bytelnější - zábrany. Pokrok ve čtvrtek ocenil i prezident Barack Obama, který nicméně poznamenal, že je stále potřeba překonat chudobu a nerovnost, uvedla agentura Reuters.
"To, že jsou postaveny hezké domy, neznamená, že naše práce skončila," uvedl.
Anděl z Jordánska
Dnes téměř padesátiletá Salomonová se s rodinou do USA přistěhovala, když jí byly pouhé tři roky. "Je to jediná země, kterou znám," citoval ji server Mercury News. To bylo v roce 2010, když získala americké občanství. "Opravdu nevím, proč mi to trvalo tak dlouho. Možná kvůli tomu, že tato země měla vždy místo v mém srdci," komentovala to tehdy.
Na místo katastrofy vyrazila z kalifornské Santa Clary až potom, co z televize pochopila rozsah zkázy. Podle informací z médií stojí za jejím rozhodnutím tklivý příběh. Sama coby potomek otce-alkoholika původem z Izraele a matky, křesťanky arabského původu, v 16 letech v Kalifornii otěhotněla. Její syn ale onemocněl leukémií a ona sama sobě (a také bohu - jak poznamenává) tehdy slíbila, že pokud chlapec nad nemocí zvítězí, bude pomáhat. Přežil.
Ze Salomonové se po těžké životní zkušenosti stal mecenáš, který pomohl řadě lidí s potížemi nejrůznějších původů i rozsahu. Třeba jim zaplatila účet za zubaře. Sama vychovala čtyři děti. A koupila si dva hummery.
Jednou z těch, které v zatopeném New Orleans zachránila, byla tehdy 20letá Alisha Pageová. Ona a její matka přišly o všechno. Černé SUV jim dalo naději - a také šanci na nový začátek. Salomonová Alishu i její matku Patricii - mezi jinými - přestěhovala k sobě domů.
"Je jako moje nevlastní matka"
"Je jako moje nevlastní matka nebo kmotra,“ tvrdí o Salomonové Alisha. "Myslím, že můj příběh měl šťastný konec, protože jsem nezemřela. Netrpěla jsem, alespoň ne tak, jak trpěli jiní," říká dnes. Nějakou dobu strávila přejížděním ze South Bay do New Orleans, ale nakonec se před čtyřmi lety do Louisiany vrátila natrvalo. "Miluju svoje město," dodává.
Na to, co pro ni Salomonová udělala, ale nezapomíná. Proto se s ní před pěti lety rozhodla jet pomáhat na Haiti, spolu s dalšími dobrovolníky. Tragické zemětřesení v roce 2010 o život připravilo až 200 000 lidí.
Podle Datacenterresearch.org si hurikán Katrina vyžádal nejméně 986 obětí, polovina z nich byla starší 74 let.
Dvě pětiny se utopily, asi čtvrtina obětí zemřela na následky nějakého zranění nebo traumatu. Okolo 11 procent lidí zemřelo na problémy spojené se srdcem.
Část města zcela zmizela pod vodou
Nejvíce poškozeny byly v New Orleans obytné čtvrti, zejména chudší černošská předměstí, ale rozsah zkázy se v jednotlivých částech města značně lišil. Zatímco některá sousedství na chvíli v podstatě "zmizela" pod pěti metry vody, jiná byl zatopená jen lehce. Hurikán poničil okolo 134 000 bytových jednotek.
Z 484 tisíc obyvatel (údaje z roku 2000) jich rok od katastrofy v New Orleans žilo pouze něco přes 230 000. Loni v červenci už to bylo 384 000 lidí, spočetl Datacenterresearch.org.
Škoda vyšplhala na 135 miliard dolarů
Ve spěchu muselo své domovy opustit celkem přes milion lidí žijících na pobřeží USA. Hurikán poničil přes milion domovů, polovinu z nich v Louisianě.
Celková škoda se odhaduje ne 135 miliard amerických dolarů. Dalších 15 miliard pak padá na vrub menšího hurikánu Rita, který se přes Mexický záliv přehnal o několik týdnů později - v září 2005.