reklama
 
 

Čína dobyla Měsíc. Nefritový králík úspěšně přistál

Aktualizováno 14. 12. 2013 16:35
Čína se po Rusku a USA stala třetí zemí, jež dokázala poslat sondu na jiné těleso.

Peking - Na Měsíci v sobotu bezpečně přistál čínský modul s lunárním robotickým vozítkem Nefritový králík, informovala čínská státní televize.

Čína se tak stala po Spojených státech a Rusku třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Šlo o první měkké přistání na Měsíci od roku 1976, kdy tam dorazila sovětská sonda Luna 24.

Poté, co modul přistál ve 14:12 SEČ podle plánu na měsíčním povrchu v oblasti zvané Duhová zátoka, zazněl v řídícím středisku v Pekingu velký potlesk. Práce techniků ale zdaleka nekončí. Robotický rover z modulu vyjede v noci SEČ, zhruba osm hodin po přistání. Obě jednotky se přitom navzájem vyfotografují.

Úkolem Nefritového králíka bude focení povrchu, sbírání geologických vzorků a spekuluje se také o tom, že by mohli mít Číňané v úmyslu ověřit, zda by se na Měsíci daly těžit nerostné suroviny.

Šestikolový Nefritový králík (čínsky Jü-tchu), o jehož názvu rozhodlo internetové hlasování, je vybaven kromě sady fotografických přístrojů i dvěma mechanickými rameny, s jejichž pomocí může vyvrtávat vzorky lunární půdy. Je schopen zdolat třicetistupňové stoupání a pohybovat se rychlostí 200 metrů za hodinu.

Energie získávaná prostřednictvím solárních panelů by měla vozítku vystačit alespoň k tříměsíčnímu zkoumání povrchu Měsíce.

Další krok ambiciózního programu

Kde přesně zlatavé vozítko se šesti koly a slunečními panely připomínajícími křídla dosedne, Číňané do poslední chvíle neprozradili. Nakonec se potvrdil předpoklad expertů, že přistane v Duhové zátoce (Sinus Iridium).

Duhová zátoka je totiž podle odborníka NASA Marka Robinsona, který se podílel na misi Lunar Reconnaissance Orbiter, nejvhodnějším místem pro pojíždění. A to má Nefritový králík v plánu. Za hodinu by měl ujet až 200 metrů. Zvládne i kopce do 30 stupňů náklonu.

Přistání bylo mimořádně složitým manévrem, který mohla zhatit i maličkost.

"Přistání je stále nejrizikovější částí letu. Největší výzvou stále zůstává bezpečně přistát na povrchu," potvrdil čínské televizi Sü Jen-sung.

Dobývání Měsíce je dalším krokem ambiciózního čínského vesmírného programu. Po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech se v roce 2003 stala Čína teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu kolem Země člověka.

Kolem roku 2017 se Čína chystá vypustit k Měsíci sondu, která by měla dopravit na Zemi vzorky měsíčních hornin. Celý projekt je přípravou na vyslání prvního čínského kosmonauta na Měsíc, což Peking plánuje zhruba na rok 2020.

autor: Petr Jemelka | 14. 12. 2013 12:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama