Video z výcviku u NASA: Čecha čekají poslední zkoušky

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 12. 2013 19:40
Adept na druhého českého kosmonauta Robin Polden se s Aktuálně podělil o své dojmy.
Robin Polden.
Robin Polden. | Foto: Aktuálně.cz

Mys Canaveral - Robin Polden, adept na druhého českého kosmonauta, bojuje v těchto dnech v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě o jednu z dvaadvaceti volných letenek do vesmíru.

Zbývá jediné: Být ve třech zbývajících zkouškách lepší než jeho rivalové ze Slovenska a Maďarska. Výherce sedadla v suborbitálním vesmírném plavidle Lynx MK II bude znám v pátek 6. prosince. Polden má tedy šanci 1 ku 3.

Aktuálně.cz je s Čechem v kontaktu a bude z výcvikového centra ve Spojených státech přinášet exkluzivní zpravodajství. Na videu se Robin se čtenáři dělí o poslední dojmy před zahájením finálních zkoušek.

Robin Polden video pozdrav
Robin Polden video pozdrav | Video:

Porota soutěže Axe Apollo Space Academy, vedená druhým člověkem na Měsíci Buzzem Aldrinem, vybere ty kandidáty, kteří nejlépe ustojí let v akrobatickém stroji SIAI Marchetti SF 260, sžijí se se stavem beztíže a vydrží přetížení 4G, jež pak zažijí při samotném letu.

Ve vesmíru za 100 vteřin

Pokud Polden uspěje i ve světovém finále, podívá se do vesmíru do konce roku 2015.

Jak bude vysněný let probíhat? Tři minuty po horizontálním startu letoun díky raketovému pohonu dosáhne maximální rychlosti 2,9 machu (rychlosti zvuku) a vypne motory. Maximální výšky dosáhne po dalších zhruba 100 vteřinách.

Po šesti minutách ve vesmíru začne Lynx II klesat a nabírat rychlost. Aby ji pilot snížil, provede manévr, během něhož dojde k asi dvacetivteřinovému přetížení 4,5 G. Pak už se bude stroj 25minutovým klouzavým letem vracet zpět na ranvej.

Průběh letu:

Foto: AXA


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy