Video z výcviku u NASA: Čecha čekají poslední zkoušky

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 12. 2013 19:40
Adept na druhého českého kosmonauta Robin Polden se s Aktuálně podělil o své dojmy.
Robin Polden.
Robin Polden. | Foto: Aktuálně.cz

Mys Canaveral - Robin Polden, adept na druhého českého kosmonauta, bojuje v těchto dnech v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě o jednu z dvaadvaceti volných letenek do vesmíru.

Zbývá jediné: Být ve třech zbývajících zkouškách lepší než jeho rivalové ze Slovenska a Maďarska. Výherce sedadla v suborbitálním vesmírném plavidle Lynx MK II bude znám v pátek 6. prosince. Polden má tedy šanci 1 ku 3.

Aktuálně.cz je s Čechem v kontaktu a bude z výcvikového centra ve Spojených státech přinášet exkluzivní zpravodajství. Na videu se Robin se čtenáři dělí o poslední dojmy před zahájením finálních zkoušek.

Robin Polden video pozdrav
Robin Polden video pozdrav | Video:

Porota soutěže Axe Apollo Space Academy, vedená druhým člověkem na Měsíci Buzzem Aldrinem, vybere ty kandidáty, kteří nejlépe ustojí let v akrobatickém stroji SIAI Marchetti SF 260, sžijí se se stavem beztíže a vydrží přetížení 4G, jež pak zažijí při samotném letu.

Ve vesmíru za 100 vteřin

Pokud Polden uspěje i ve světovém finále, podívá se do vesmíru do konce roku 2015.

Jak bude vysněný let probíhat? Tři minuty po horizontálním startu letoun díky raketovému pohonu dosáhne maximální rychlosti 2,9 machu (rychlosti zvuku) a vypne motory. Maximální výšky dosáhne po dalších zhruba 100 vteřinách.

Po šesti minutách ve vesmíru začne Lynx II klesat a nabírat rychlost. Aby ji pilot snížil, provede manévr, během něhož dojde k asi dvacetivteřinovému přetížení 4,5 G. Pak už se bude stroj 25minutovým klouzavým letem vracet zpět na ranvej.

Průběh letu:

Foto: AXA


 

Právě se děje

před 19 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy