Hubbleův teleskop zachytil páru na měsíci Jupitera

ČTK ČTK
12. 12. 2013 22:25
Výtrysky vodní páry byly zaznamenány na Jupiterově měsíci Evropa
Jupiter.
Jupiter. | Foto: Reuters

Washington - Hubbleův vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zachytil výtrysky vodní páry na mrazivém jižním pólu Jupiterova měsíce Evropy.

Pokud další pozorování toto zjištění potvrdí, bude Evropa druhým měsícem ve sluneční soustavě, kde bylo něco takového zaznamenáno. Informovala o tom ve čtvrtek na svých internetových stránkách NASA.

Předchozí vědecké objevy učiněné prostřednictvím jiných zdrojů již naznačily, že se pod ledovým příkrovem Evropy skrývá oceán.

Experti si zatím nejsou zcela jistí, zda zaznamenaná vodní pára pochází z vody vytrysklé na povrch, ale podle nich je to nejpravděpodobnější vysvětlení.

Podle NASA o výsledcích pozorování Evropy Hubbleovým teleskopem ve čtvrtek informovali vědci na zasedání Americké geofyzikální unie konaném v San Francisku.

"Nejprostším vysvětlením této vodní páry je, že pochází z vody vytrysklé na povrch Evropy," sdělil jeden z badatelů Lorenz Roth z výzkumného ústavu v San Antoniu.

"Pokud tato pára je spojena s vodním oceánem, který, jak jsme si jistí, existuje pod povrchem Evropy, tak to znamená, že v budoucnu bude možné prozkoumat chemické složení potenciálně obyvatelného prostředí Evropy přímo. Tedy bez nutnosti provrtávat se vrstvami ledu. A to je mimořádně vzrušující," dodal.

V roce 2005 družice NASA Cassini zaznamenala výtrysky vodní páry a prachu z povrchu Saturnova měsíce Encelada. Následně byly v těchto oblacích potvrzeny částice ledu a prachu. Na Evropě zatím byla detekována pouze vodní pára.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy