reklama
 
 

Kometa ISON při průletu kolem Slunce zřejmě zanikla

AKTUALIZOVÁNO 29. 11. 2013
Kometa ISON. Kometa ISON. | Foto: NASA
Pokud z ní něco zbylo, bude to během pár týdnů viditelné ze Země pouhým okem.

Washington - Kometa ISON při čtvrtečním těsném průletu kolem Slunce zřejmě zanikla. Informovala o tom agentura Reuters.

Odvolává se na vědce, podle nichž vesmírné těleso zjevně ukončilo svou 5,5 milionu let trvající pouť do vnitřní oblasti sluneční soustavy. Nezbyly totiž vůbec žádné stopy po jeho kdysi jasném ohonu.

Vlasatici objevila v září 2012 dvojice astronomů - Bělorus Vitalij Nevski a Rus Arťom Novičonok - pomocí dalekohledu International Scientific Optical Network (ISON). Podle něj také dostala jméno "ISON", byť se komety většinou nazývají podle svých objevitelů.

Vědecky se těleso označuje jako C/2012 S1.

Obrazový materiál pořízený sondou STEREO zachycuje kometu ISON, Merkur, kometu Encke a Zemi. V pravé části je vidět sluneční záření:

Kometa se podle odborníků nejvíce přiblížila ke Slunci na 1,2 milionu kilometrů ve čtvrtek v 19:37 SEČ.

Astronomové použili všechny možné solární teleskopy, aby ji zachytili, až se opět vynoří po obletu Slunce, ale marně.

"Nevidím vůbec nic, co by se vynořilo zpoza slunečního disku," prohlásil astrofyzik Karl Battams z Námořní vědecké laboratoře ve Washingtonu při živém vysílání televize amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

"Je smutné, že to podle všeho skončilo takhle, ale o téhle kometě ještě zjistíme víc," dodal.

ISON při nejbližším přiblížení prolétala sluneční atmosférou rychlostí přesahující 350 kilometrů za vteřinu. V prostředí, do něhož se přitom dostala, dosahuje teplota 2760 stupňů Celsia. To je dost na vypaření nejen ledu, ale celého jádra komety.

Pokud by kometa nebo nějaký její větší zbytek blízké setkání s hvězdou přece jen přečkala, pak by měla být během jednoho či dvou týdnů viditelná pouhým okem ze Země.

Před průletem komety kolem Slunce se na webu vyrojila řada konspiračních teorií. Třeba ta, že vlasatice ve skutečnosti není kometa, ale vesmírná loď s mimozemšťany.

Jiná proroctví mluvila o kometě jako o poslovi, který zvěstuje konec lidstva.
 
"Vlastně není divu," napsal deník Die Welt. "Komety na obloze vždycky vzbuzovaly strach a sloužily jako vítané vysvětlení pro války, přírodní katastrofy a jiná neštěstí."

autoři: ČTK, Zahraničí | 28. 11. 2013

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama