Jenom přežíváme. Řeky trápí chudoba, tisíce jich jsou závislé na darovaném jídle

Foto: Rýže, dvoje těstoviny, mléko a datle. Řekové čekají ve frontách na darované jídlo
Pravoslavná církev například zřídila v Aténách vývařovnu pro chudé.
Vývařovna nabízí celkem 400 jídel denně.
Lidé vedle jídelny najdou také darované oblečení.
"Celé Řecko si prochází těžkými časy," řekla agentuře Reuters pomocná kuchařka Eva Agkisalakiová. "My přežíváme. V podstatě jenom existujeme, všichni Řekové jenom existují," dodala jednašedesátiletá dobrovolnice.
Foto: Reuters
Reuters František Typovský, Reuters
25. 2. 2017 17:20
Řecko stále neopustila hospodářská krize - a to ani sedm let od první finanční injekce z Evropské unie. Nezaměstnanost zde sice klesla na "pouhých" 23 procent, ale stále je nejvyšší v EU. Mnoho Řeků žije pod hranicí chudoby, nemá na elektřinu a jí na příděl či v charitativních vývařovnách. Premiér země Alexis Tsipras žádá věřitele třetí nejchudší země EU o shovívavost.

Atény - Rýže, dva pytlíky těstovin, jedno balení cizrny, datle a plechovka mléka na jeden měsíc. Řecká seniorka Dimitra říká, že si nikdy neuměla představit, jak bude jednou její život závislý na darovaných potravinách.

Ve třiasedmdesáti letech je Dimitra jednou ze stále početnější skupiny Řeků, kteří se potýkají s chudobou

Na měsíc má 332 eur (zhruba 9000 korun), polovinu z toho spolkne pronájem malého bytu v Aténách. "Žila jsem skromně. Nikdy jsem nebyla ani na dovolené," popisuje žena pro agenturu Reuters.

Dimitra není jediná, aténská potravinová banka nyní registruje více než 26 tisíc lidí. Přitom ještě v roce 2014 jich bylo pouhých šest tisíc.

Před budovou potravinové banky stojí dav lidí, který čeká na jídlo. Všichni žijí pod hranicí chudoby, která v Řecku činí měsíčně 370 eur (zhruba 10 000 korun).

"Jenom existujeme"

I sedm let po první finanční injekci Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, která odvrátila bankrot země, se stát na jihu Balkánského poloostrova nedokázal vzchopit. Řeky trápí vysoká nezaměstnanost a slabá ekonomika.

Ta klesla od začátku řecké krize o čtvrtinu. Tisíce podniků musely skončit. Nezaměstnanost sice už klesla z 28 procent na "pouhých" 23 procent. Stále ale zůstává nejvyšší v celé Evropské unii. Podle řeckého ombudsmana má stále více lidí problém zaplatit účty za elektřinu.

Mezinárodní organizace, včetně Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), tlačí na řeckou vládu, aby zesílila boj s chudobou a nerovností.

Na postupné zhoršování životního standardu ale zareagovala aténská pravoslavná církev. Vytvořila vývařovnu pro nejchudší.

"Celé Řecko si prochází těžkými časy," řekla agentuře Reuters pomocná kuchařka Eva Agkisalakiová. "My přežíváme. V podstatě jenom existujeme, všichni Řekové jenom existují," dodala jednašedesátiletá dobrovolnice.

Eva Agkisalakiová se dříve živila jako učitelka. Když se ale zvýšil věk pro odchod do důchodu na 67 let, přišla o práci a na penzi zatím nemá nárok. Zároveň ve svém věku nemůže najít nové zaměstnání, a tak je alespoň dobrovolnicí ve vývařovně. Jako odměnu dostává balíčky jídla, které sdílí i se svými nezaměstnanými dětmi a jejich rodinami.

Dobrovolníci také v Aténách spustili pojízdnou prádelnu pro bezdomovce. Fanis Tsonas, zakladatel prádelny Ithaca, objíždí se svým týmem centrum řecké metropole v dodávce, ve které jsou dvě pračky a sušičky.

"Pořád tu vidíte ty samé tváře, ale občas i nové," popisuje Tsonas pro Reuters.

Záchranné balíčky zemi nenastartovaly

První finanční injekce v roce 2010 odvrátila v Řecku státní bankrot. Řekové ovšem nebyli jediní, kterým EU a Mezinárodní měnový fond pomohly. Irsko, Portugalsko a Kypr své ekonomiky pomocí těchto peněz nastartovaly a nyní rostou.

Na rozdíl od Řeků. Těm byla půjčka poskytnuta dokonce třikrát v řádech miliard eur.

Vláda pod vedením levicového Alexise Tsiprase musela ustoupit požadavkům věřitelů a kývnout na jejich podmínky. To znamenalo zavést škrty a úsporné reformy.

Nyní se Tsipras vlivem klesající popularity pokusil Řecku vyjednat u věřitelů lepší podmínky. Většina nových půjček totiž pouze splácí staré dluhy.

"Musíme být opatrní vůči zemi, která byla drancována a jejíž obyvatelé už toho spoustu obětovali, a to vše ve jménu Evropy," sdělil tento měsíc řecký premiér agentuře Reuters.

Řecko je po Bulharsku a Rumunsku až třetí nejchudší zemí Evropské unie. Podle průzkumu statistického úřadu Eurostat bylo více než 22 % jeho obyvatel v loňském roce ve "vážných materiálních problémech". Což je oproti roku 2008, kdy ekonomická krize začala, téměř dvojnásobek, zatímco ve zmíněném Rumunsku tato čísla naopak klesají. V celé Unii pak míra chudoby klesla za tuto dobu o čtyři desetiny na 8,1 %.

Řecká krize si nyní dává oddechový čas. Snad se Evropa rozhodla dobře a přerod Řeka Tsiprase v nejpravicovějšího premiéra Evropy mu nějaký čas vydrží. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy