Řecko si půjčuje nejlevněji od krize, získává zpět důvěru investorů

ČTK ČTK
26. 6. 2017 13:11
Výnos desetiletého dluhopisu klesl dopoledne na 5,42 procenta, minimum od prosince 2009. Před rokem se tento ukazatel pohyboval kolem osmi procent.
Dostává se Řecko nad hladinu, nebo se nad ní jen krátce nadechuje?
Dostává se Řecko nad hladinu, nebo se nad ní jen krátce nadechuje? | Foto: ČTK

Londýn - Výnosy desetiletých státních dluhopisů Řecka, které určují náklady země na nové úvěry, sestoupily dnes nejníže od konce roku 2009, kdy se země začala propadat do hluboké dluhové krize. Evropský trh obligací tím odpověděl na páteční krok agentury Moody's, která Řecku zlepšila rating. Vládě v Aténách pokračující trend snižování výnosů usnadní návrat na dluhopisový trh.

Výnos desetiletého bondu klesl dopoledne na 5,42 procenta, minimum od prosince 2009. Před rokem se tento ukazatel pohyboval kolem osmi procent.

Agentura Moody's zlepšila v závěru týdne dlouhodobé hodnocení devizových závazků Řecka o jeden stupeň na Caa2. Reagovala tím na to, že eurozóna nechala uvolnit Aténám další peníze ze záchranného programu. Moody's také díky lepším hospodářským vyhlídkám změnila výhled ratingu ze stabilního na pozitivní, což znamená možnost dalšího zlepšování.

Řecký premiér Alexis Tsipras minulý týden poznamenal, že Řecko by už brzy mělo být připraveno vrátit se na trhy dluhopisů, což by bylo poprvé od dočasného návratu v roce 2014. Premiér dodal, že ministři zemí eurozóny se rovněž shodli na podpoře návratu Řecka na trhy. Cílem je, aby Atény byly hned po skončení záchranného programu schopny refinancovat své dluhy emisemi nových dluhopisů.

Ministři financí eurozóny předminulý týden rozhodli, že Řecko bude moci dostat novou část úvěru z třetího záchranného programu v sumě 8,5 miliardy eur (223 miliard Kč). K finanční pomoci Řecku se po dvouletém váhání rozhodl připojit i Mezinárodní měnový fond (MMF). Tržní výnosy desetiletých řeckých vládních dluhopisů od rozhodnutí eurozóny klesly o zhruba 0,4 procentního bodu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy