Demonstrace spontánně vypukly kvůli přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům a korupci ve vládě. V Násiríji stejně jako v jihoirácké Amáře byl původně vyhlášen zákaz vycházení na noc na dčtvrtek. Úřady jej ohlásily v reakci na předchozí protesty, při nichž ve středu zemřeli v Násiríji čtyři lidé a 14 jich utrpělo zranění. Po čtvrtečních násilnostech byl zákaz vycházení v obou městech obnoven a platí také v Hille a šíitském posvátném městě Nadžaf.
V Bagdádu zákaz platí zákaz vycházení od páté hodiny ranní místního času (4:00 SELČ). Přesto se tam podle agentury Reuters sešlo na 4000 lidí. Pokusili se pochodovat k náměstí Tahrír v centru města, ale policie zahájila palbu a použila slzný plyn.
Zákaz platí od páté hodiny ranní místního času (4:00 SELČ) i v metropoli Bagdádu, kde se však i přesto podle světových agentur sešlo na několika místech pár stovek demonstrantů. Na náměstí Tahrír policie střílela do vzduchu a použila slzný plyn, aby rozehnala protestující, kteří tam zapálili pneumatiky.
Ve čtvrtek nad ránem se také ozvaly exploze z takzvané Zelené zóny, v níž sídlí vládní úřady a velvyslanectví několika zemí a do níž se lidé snažili dostat při protestu v úterý. Podle bezpečnostních zdrojů výbuchy nezasáhly budovy koaličních sil pod vedením Spojených států. Irácké úřady vyšetřují jejich původ, který je zatím nejasný.
Úřady ve snaze předejít dalším demonstracím přerušily přístup na internet na třech čtvrtinách iráckého území, informovala nevládní agentura NetBlocks, která dostupnost internetu celosvětově monitoruje. Výpadky se nedotkly pouze iráckého Kurdistánu na severu země.
Sousední Írán oznámil, že kvůli nepokojům v Iráku dočasně uzavřel dva hraniční přechody mezi oběma zeměmi. Město Karbalá, které leží jižně od Bagdádu, by přitom měli v polovině října navštívit až tři miliony íránských šíitských poutníků, kteří slaví muslimský svátek ášúrá. Podle íránských úřadů však zůstanou otevřeny další přechody, které budou moci poutníci využít.
Ačkoliv protesty podle všeho vznikly samovolně, šíitský duchovní Muktada Sadr ve středu vyzval své četné stoupence, aby pořádali pokojné protesty vsedě. Podle AFP tedy hrozí, že by účast na demonstracích mohla silně vzrůst. Již nyní jde přitom o dosud největší protesty směřované proti vládě premiéra Ádila Abdal Mahdího, který do funkce nastoupil před necelým rokem.
Irák se podle Reuters s obtížemi zotavuje z boje proti sunnitským radikálním islamistům z organizace Islámský stát (IS), kteří byli poraženi v roce 2017. Infrastruktura v zemi je po desetiletích ozbrojených konfliktů v troskách. V současnosti zažívá Irák vzácné období míru, podle mnohých občanů jej však vláda dostatečně nevyužívá k tomu, aby zemi pozvedla.