Demonstranti lijí litry krve na vládní budovy v Thajsku

Roman Gazdík
16. 3. 2010 14:42
Desítky tisíc lidí protestují v Bangkoku za "návrat opravdové demokracie"
Krev před sídlem Demokratické strany v Bangkoku
Krev před sídlem Demokratické strany v Bangkoku | Foto: Reuters

Bangkok - Mohutné protivládní demonstrace v Thajsku pokračují již čtvrtým dnem. Protestující požadují rozpuštění parlamentu a vyhlášení předčasných voleb. To však současný thajský premiér Abchisit Vedžaživa odmítá.

Demonstranti pocházejí z řad příznivců bývalého předsedy vlády Tchaksina Šinavatry, který byl odstaven od moci vojenským převratem v roce 2006. Zakázána byla i jeho strana Thajci milují Thajsko (TRT), její členové však následně přešli do uskupení Strana lidové moci (PPP), se kterým vyhráli volby v prosinci 2007.

I PPP však byla ústavním soudem zakázána a soudně byli od moci odstaveni také dva premiéři blízcí Tchaksinovi. Vládu následně sestavila dosavadní opozice v čele s Abchisitem.

Návrat demokracie

Tchaksinovi příznivci pocházející především z venkovských oblastí severního Thajska se cítí být postupem soudů dotčeni ve svých právech. Mají za to, že stát ovládají městské elity a armáda.

Červená trička ujišťují, že darování krve je u nich zcela bezpečné. Pro každého dárce je připravena nová jehla
Červená trička ujišťují, že darování krve je u nich zcela bezpečné. Pro každého dárce je připravena nová jehla | Foto: Reuters

"Chceme říci Bangkoku, že všechno, co chceme, je návrat opravdové demokracie. Chceme, aby vláda vrátila moc lidem a zjistila, koho skutečně chtějí za své vůdce," řekl Reuters Vira Musikapong, jeden z vůdců demonstrantů říkajících si Spojená fronta za demokracii a proti diktatuře, všeobecně ale známých jako "červená trička".

Protestující nazvali svou akci "milionovým pochodem" a odhadli, že se ho během víkendu zúčastnilo až pět set tisíc lidí. Odhady úřadů se však pohybovaly mezi 50 a 150 tisíci, přičemž nejčastěji uváděné číslo je okolo stovky tisíc. Proti nim je nasazeno 50 tisíc vojáků a policistů.

Kráčí v naší krvi

Premiér Abchisit požadavek na rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb odmítl. Připustil však, že je vláda "připravena naslouchat nápadům" demonstrantů. Co to však znamená, není jasné.

Demonstranté s thajskými vlajkami
Demonstranté s thajskými vlajkami | Foto: Reuters

Dosud probíhaly demonstrace pokojně. Jako předzvěst toho, co se může stát, však působil granátový útok, při kterém byli v pondělí zraněni dva vojáci.

V úterý začala červená trička s další nátlakovou akcí. Chtějí od svých příznivců vybrat až milion krychlových centimetrů krve, který by potom rozlili před vládním palácem, sídlem Demokratické strany a Abchisitovým domem. Sám Vira daroval podle listu Bangkok Post 200 krychlových centimetrů.

Cílem je prý ukázat Thajsku i světu, že vládní činitelé kráčejí v krvi vlastního lidu.

"Pokud bude Abchisit pořád tvrdohlavý, tak přestože nemá krev na svých rukou, jeho nohy budou potřísněny krví, která bude plná našich kleteb," prohlásil další z vůdců protestů Nattavut Sajkur.

Tři sta litrů lidské krve pak demonstranté skutečně na budovy odpoledne vylili.

Žlutá trička ve výhodě

Podle zpravodajů se však zdá, že množství červených triček v Bangkoku klesá. Televize Al-Džazíra odhadla úterní účast na 30 tisíc lidí. Pro chudé rolníky z venkova je finančně obtížné delší dobu nepracovat a pobývat v metropoli.

Protesty žlutých triček roku 2008
Protesty žlutých triček roku 2008 | Foto: Reuters

Na jejich podporu jsou v jejich domovských městech sice pořádány sbírky, někteří se však už údajně začali vracet domů.

Stoupenci současné vlády z Lidové aliance pro demokracii a přezdívaní "žlutá trička" mají v tomto výhodu, protože pocházejí často přímo z Bangkoku, a je pro ně tak jednodušší v protestech vytrvat.

Roku 2008 na několik měsíců oblehli sídlo tehdejší protchaksinovské administrativy a na dva týdny dokonce zablokovali i bangkocké letiště. Blokádu odvolali teprve v okamžiku, kdy ústavní soud rozpustil PPP a zakázal předním stoupencům Tchaksina účast na politických aktivitách.

 

Právě se děje

Další zprávy