Addis Abeba – Protesty podle informací HRW zahájili studenti v městečku Ginchi, ležícím asi 80 kilometrů jihozápadně od hlavního města Addis Abeby, když se úřady chystaly vykácet les kvůli jednomu investičnímu projektu. Demonstrace se pak rychle rozšířily po celé Oromiji, kde žije odhadem 35 milionů Oromů, kteří jsou největší národnostní skupinou v zemi.
Tato revolta pak přerostla v rozsáhlý odpor proti navrhovanému rozšíření hranic Addis Abeby. V dotčené oblasti žije kolem dvou milionů lidí, z nichž mnozí se začali obávat, že tento plán povede k vysídlení oromských obyvatel žijících v blízkosti metropole.
"Reakce etiopské vlády na protesty v Oromiji vedla k řadě mrtvých a rychle zvýšila nebezpečí rozsáhlejšího krveprolití," upozornila zástupkyně afrického oddělení HRW Leslie Lefkowová. "Vládní označování převážně pokojných demonstrantů za 'teroristy' a nasazení vojenských sil je velmi nebezpečná eskalace této nestabilní situace," dodala.
Několik lidí podle HRW popsalo, jak v prosinci ozbrojené síly ve městě Walliso, ležícím asi 100 kilometrů jihozápadně od Addis Abeby, střílely do zástupu protestujících a těla pak nechaly ležet na ulicích. Řada svědků uvedla, že příslušníci bezpečnostních sil bili a zatýkali demonstranty, z nichž mnohé odvedli v noci z jejich domovů.