Biden vyzdvihoval Harrisovou, Trumpa tvrdě zkritizoval. Začal volební sjezd demokratů

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 8. 2024 8:56
Volební sjezd americké Demokratické strany v pondělí večer začal projevem prezidenta USA Joea Bidena, který se ohlížel za svým působením a zároveň předával vedení strany do rukou své viceprezidentky Kamaly Harrisové. Biden kromě vyzdvihování Harrisové ostře kritizoval lídra Republikánské strany a svého předchůdce Donalda Trumpa.
Viceprezidentka Kamala Harrisová a prezident Joe Biden na sjezdu demokratů v  Chicagu.
Viceprezidentka Kamala Harrisová a prezident Joe Biden na sjezdu demokratů v Chicagu. | Foto: Reuters

Harrisová oficiálně přijme nominaci na závěr sjezdu ve čtvrtek, v pondělí ji v plamenných projevech podpořilo několik význačných členů strany včetně bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Řečníci také děkovali Bidenovi za jeho vůdcovství a sálem v Chicagu se opakovaně rozléhal pokřik "milujeme Joea".

"Vybrat si Kamalu (jako viceprezidentku) bylo moje úplně první rozhodnutí, když jsem se stal naším nominantem (v roce 2020). A bylo to nejlepší rozhodnutí za celou moji kariéru," řekl 81letý prezident, který ve vrcholné politice působí přes 50 let. Hned na úvod svého zhruba hodinového projevu se publika zeptal, zda jsou připraveni zvolit Harrisovou do Bílého domu, a odpovědí mu byl bouřlivý jásot.

Harrisová přijme nominaci ve čtvrtek

Biden původně měl být tím, koho demokraté na předvolebním sjezdu oficiálně označí za kandidáta do listopadových prezidentských voleb. Před měsícem ale někdejší senátor a viceprezident boj o znovuzvolení vzdal poté, co jeho velmi špatný výkon v debatě s Trumpem vyvolal paniku v Demokratické straně ohledně kondice nejstaršího prezidenta v dějinách USA. Pozici kandidáta rychle převzala Harrisová, která nominaci formálně přijme ve čtvrtek na závěr sjezdu.

Na Bidena na něm zbyla role jakéhosi "předskokana", agentura AP jeho projev označila za rozlučkový. "Miluju tu práci (prezidenta), ale svou zemi miluju ještě víc," prohlásil Biden v narážce na rozhodování o odstoupení z voleb. "Ameriko, dal jsem ti ze sebe to nejlepší," dodal pak na závěr projevu.

Biden v něm nešetřil kritikou na adresu Trumpa, který se o Bílý dům utká s Harrisovou. Označil jej za "lúzra", lháře a také usvědčeného zločince, v odkaze na květnový odsuzující verdikt poroty v New Yorku. Připomněl také vpád Trumpových stoupenců do sídla Kongresu či jeho nelichotivá slova o padlých amerických vojácích. "Kdo si sakra myslí, že je?" zvolal Biden.

USA se podle něj nachází v klíčovém dějinném okamžiku, kdy rozhodnutí voličů určí vývoj nejen na domácí scéně, ale i v zahraničí na další desetiletí. Apeloval na voliče, aby pomohli Harrisové k vítězství, aby mohla "dál vést Ameriku kupředu". "Udělali jsme neuvěřitelný pokrok, ale stále nám zbývá práce," řekl.

Prezident Joe Biden a manželkou Jill na sjezdu Demokratické strany v Chicagu.
Prezident Joe Biden a manželkou Jill na sjezdu Demokratické strany v Chicagu. | Foto: Reuters

Před Bidenem se ujala slova i jeho manželka Jill Bidenová, která vyzdvihla jeho rozhodnutí vzdát se další kandidatury. Uvedla, že také díky tomu se do něj "stále znova zamilovává". Na pódiu byl krátce i manžel Harrisové Doug Emhoff.

Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, kterou rovněž přivítal bouřlivý potlesk, vyzdvihla schopnosti Harrisové a její příležitost prolomit "nejvyšší a nejtvrdší skleněný strop" a stát se první americkou prezidentkou. Úspěch Harrisové by podle exministryně otevřel mnohé možnosti všem ženám. Sama Clintonová byla v roce 2016 demokratickou kandidátkou, ale prohrála s Trumpem.

Biden mluvil zřetelně a energicky, ale dlouho

Před 76letou Clintonovou na pódiu vystoupila 34letá newyorská poslankyně Alexandria Ocasiová-Cortezová a rozdíl věku obou političek ukázal záběr Demokratické strany, uvedla agentura AP. Ocasiová-Cortezová podpořila Harrisovou a také z jejích úst zazněla ten večer vůbec první zmínka o válce v Pásmu Gazy, přičemž podpora Izraele Demokratickou stranu rozděluje.

K velkým tématům v kampani Harrisové patří prosazení práva na potrat v USA, které republikánské státy značně omezily. Na kongresu vystoupily tři ženy, jejichž zdraví poškodily tyto zákazy. Demokraté také promítli video, na kterém se Trump chlubí, že tyto zákazy prosadil.

Biden mluvil zřetelně a energicky, ale jeho hodinu trvající projev vedl ke skluzu v celkovém programu. Kvůli hodinovému zpoždění bylo například zrušeno hudební vystoupení amerického legendárního zpěváka a kytaristy Jamese Taylora. Projevy byly tak dlouhé a trvaly do noci, že před koncem toho Bidenova část delegátů odešla ze sálu, popsala AP.

Video: Bidenova administrativa teď udělá v politice vůči Ukrajině nečekané věci, tvrdí uznávaný historik

„Bidenova administrativa teď udělá v politice vůči Ukrajině nečekané věci“, tvrdí uznávaný historik. | Video: Asociated Press
 
ID
Ivan Denkpřed 6 měsíci

O útoku na atomové elektrárny (ukrajinské) uvažuje i Moskva, a to ne jako poslední možnost, ale jako jednu z jiných. Což je hrozivé - protože pokud si znepřátelené mocnosti s nukleárním arzenálem začnou takto vyřizovat účty jakoby pasívními atomovými bombami na území soupeře, pak to bude stejná katastrofa, jako kdyby zaútočily přímo svými nukleárními hlavicemi. A ty si ještě ušetří, odloží pro tečku za příběhem.

ŠP
Štefan Petrášpřed 6 měsíci
Ivan Denk

Tak Izrael určitě nezaútočí na atomovou elektrárnu. Viz článek, ten jim zničí ropná pole a možno podzemní továrnu na rakety. Ale jak jsem četl asi před 2 dny jinde, Irán, mít tu bombu hotovou, by ji z 90% proti Izraeli použil.

ID
Ivan Denkpřed 6 měsíci
Štefan Petráš

Nejde ani tak o nějakou elektrárnu, ale o iránské, podobné reaktory, obohacování uranu, plutonium a tak. To je debata na nějaký odborný portál, zde stačí zběžné informace. Asi jsem to formuloval méně srozumitelně. A jinak souhlas.

VN
vladimiír novákpřed 6 měsíci

MoSad už není to,co bývalo. Husarský kouseDnesDrk se mu povedl pouze s Eichmanem v Argentině.Dnes spí, sám přece nemůže bombardovat cizí území, to jen izraelská armáda.Navíc, Persie si může půjčit atomoovku od Rusů.

PI
Pavel Inkvizitorpřed 6 měsíci
vladimiír novák

Nemyslím si. Únos Adolfa Eichmanna byla v podstatě celkem partyzánská akce, která jim vyšla a je hodně známá. Nicméně je to už přes 60 let, od té doby se mnohé změnilo. Podceňovat Izraelskou tajnou službu bych si rozhodně netroufnul, oni se sice nijak neprezentují, ale budou nejlepší na světě. Například vyřazení Íranských jaderných odstředivek bylo zcela sofistikované. "Zapůjčení" JZ je otázka sama pro sebe. Nemyslím si, že by si to některý stát dovolil. A to ani nevyzpytatelní Rusové.

ID
Ivan Denkpřed 6 měsíci
Pavel Inkvizitor

Irán byl historicky součástí celku, kterým byla Persie, ale sám o sobě Persií nebyl... No, a půjčování atomovky? Rusi s Iránem paktují něco "serioznějšího". Oni jim pomohou vyrobit vlastní, iránskou. A to je velmi, velmi reálné. V klasické zbrojařině už spolupracují -- drony, rakety.

Právě se děje

Další zprávy