Whistleblower v USA promluvil. Podezírá Trumpa z tajných dohod s cizinou

ČTK ČTK
20. 9. 2019 22:42
Mezi Bílým domem a demokraty ovládanou Sněmovnou reprezentantů propukl nový spor, při němž je prezident Donald Trump obviňován, že v telefonickém rozhovoru cosi sliboval nejmenovanému zahraničnímu státníkovi
Americký prezident Donald Trump na summitu G7.
Americký prezident Donald Trump na summitu G7. | Foto: Reuters

Na podezřelý telefonát upozornil anonymní stěžovatel, takzvaný whistleblower, jehož udání ale údajně ministerstvo spravedlnosti zablokovalo. Americká média dnes přinesla informace, podle nichž se stal terčem podezření Trumpův telefonát s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

O konfliktu jsou vzhledem k množství utajovaných skutečností jen mlhavé informace. Whistleblower podle agentury Reuters pochází z řad americké špionážní komunity a se svými poznatky se v srpnu svěřil generální inspekci tajných služeb. Ministerstvo spravedlnosti pak další procedury zablokovalo.

O problému ve čtvrtek za zavřenými dveřmi jednal výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb. Jeho šéf Adam Schiff po schůzi prohlásil, že sdělení whistleblowera je "důvěryhodné" a "naléhavé" a mělo by být postoupeno Kongresu.

V amerických médiích se objevují spekulace o totožnosti tajemného zahraničního státníka, jemuž měl Trump cosi slibovat. Padla jména severokorejského diktátora Kim Čong-una, íránského prezidenta Hasana Rúháního, ale nejčastěji ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) dnes s odvoláním na informované zdroje napsal, že Trup opakovaně naléhal na nového ukrajinského prezidenta, aby Ukrajina vyšetřovala syna demokratického uchazeče o Bílý dům Joea Bidena. V červencovém telefonátu údajně Trump osmkrát vyzval Zelenského ke spolupráci v této věci s jeho osobním právníkem Rudym Giulianim. Zdroj WSJ se nedomnívá, že Trump ukrajinskému prezidentovi nabídl za spolupráci na vyšetřování nějakou protihodnotu.

Také podle agentury Reuters se případ týká Ukrajiny a prezidenta Zelenského, s nímž se má šéf Bílého domu setkat příští středu na okraj Valného shromáždění OSN.

Už v květnu se objevily informace, že Giuliani si chtěl na Ukrajině opatřit kompromitující informace na bývalého viceprezidenta Bidena, který je považován za největšího Trumpova soupeře v prezidentských volbách 2020.

Bidenův syn Hunter byl spoluvlastníkem ukrajinské energetické firmy v době, kdy byl jeho otec druhým mužem ve vládě Baracka Obamy. Biden podle vlastního přiznání v roce 2016 zatelefonoval do Kyjeva a pod pohrůžkou zablokování půjček přinutil vládu, aby vyhodila generálního prokurátora, který firmu Huntera Bidena vyšetřoval pro podezření z korupce.

Sám Trump veškerá podezření odmítl. Ve čtvrtek na twitteru napsal, že jeho telefonické rozhovory nepochybně monitorují "různé americké agentury" a možná i cizina. "Vzhledem k tomu snad nikdo nemůže být tak pitomý, že by věřil tomu, že povídám něco nepatřičného," konstatoval prezident.

Dnes Trump obvinění označil za směšná. "Byl to zcela přiměřený rozhovor," řekl a obvinil informátora, jehož totožnost nezná, z předpojatosti. Šéfka Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová naopak hovořila o kauze, která vyvolává "závažné a naléhavé otázky ohledně naší národní bezpečnosti".

O skandálu má příští týden při veřejném slyšení ve Sněmovně reprezentantů vypovídat šéf amerických zpravodajských služeb Joseph Maguire.

zdp jas

 

Právě se děje

před 38 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy