Jeruzalém - Ještě se nestalo, aby Arabská liga vyslala do Izraele, pro drtivou většinu blízkovýchodních režimů nepřátelského státu, svou delegaci.
Potřeba míru v regionu je ale tak naléhavá, že tzv. arabskou iniciativu odjeli do židovského státu prosazovat jordánský a egyptský ministr zahraničí. Tedy zástupci jediných sousedních zemí, které mají s židovským státem normální vztahy.
Plán počítá s výměnou území za mír. Arabští diplomaté doufají, že pomůže vytvořit samostatný palestinský stát.
"Nabízíme vám mír za celý region a doufáme, že budeme schopni rozhýbat přínosná jednání mezi Izraelem a Palestinci," řekl šéf jordánské diplomacie Abdeleláh Chatíb při setkání s izraelským prezidentem Šimonem Peresem.
Problém palestinských uprchlíků
Jednodenní návštěvu Jeruzaléma a Tel Avivu tráví Chatíb a jeho egyptský protějšek Gheit ještě ve společnosti izraelského premiéra Ehuda Olmerta a ministryně zahraničí Cipi Livniové. Od Izraelců se jim v souvislosti s arabským mírovým plánem dostává příznivějších reakcí než v roce 2002, kdy byl představen poprvé.
"Nadešel čas vhodný pro mír," reagoval prezident Perés.
Problematické je ale téma "spravedlivého řešení" pro palestinské uprchlíky. S jejich návratem Izrael totiž nesouhlasí. Zároveň požaduje zachování několika osadnických sídlišť na okupovaném Západním břehu Jordánu.
Olmert nicméně naznačil, že plán obsahuje i řadu pozitivních bodů.
Šéfové egyptské a jordánské diplomacie vystřídali v Jeruzalémě bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Ten během své první návštěvy regionu v roli zvláštního vyslance blízkovýchodního mírového kvartetu (OSN, Rusko, USA, EU) řekl, že vidí v ochotě všech stran vyjednávat "příležitost pro mír".