Blairova Mission Impossible začíná. Hledá mír

rak, Reuters
23. 7. 2007 11:58
Bývalý premiér je v Jordánsku. Poprvé jako vyslanec
Tony Blair míří do Izraele a na palestinská území jako zvláštní vyslanec Blízkovýchodního mírového kvartetu vůbec poprvé. Při sérii setkání chce zatím naslouchat. Konkrétní plán má představit ke konci záři.
Tony Blair míří do Izraele a na palestinská území jako zvláštní vyslanec Blízkovýchodního mírového kvartetu vůbec poprvé. Při sérii setkání chce zatím naslouchat. Konkrétní plán má představit ke konci záři. | Foto: Reuters

Jeruzalém/Ramalláh - Tony Blair přijel na 48-ti hodinovou návštěvu Blízkého východu s jediným cílem: zjistit, jak urovnat šedesát let dlouhý konflikt mezi Izraelci a Palestinci. 

Mandát pro úkol, skeptiky už teď přezdívaný "Mission Impossible" (nemožná mise), dostal bývalý britský premiér od tzv. Blízkovýchodního mírového kvartetu USA, Ruska, EU, OSN.

Do konce září musí zvláštní vyslanec Blair vypracovat plán, který by pomohl s budováním fungujících palestinských institucí. Ty mají být základními kameny pro budoucí palestinský stát.

"Doufám, že mám pro řešení konfliktu, které je pro svět tolik důležité, co nabídnout," řekl Blair minulý týden v Lisabonu.

Pokud bude coby vyslanec v prvních týdnech úspěšný, jeho mandát se pravděpodobně rozšíří. Hledat by měl někdejší mírotvorce ze Severního Irska konečný a trvalý mír také pro celý Blízký východ.

Překážek v cestě víc než dost

Blairovův nástup přichází v době, kdy se vidina palestinského státu spíš vzdaluje, než naopak.

Izraelský premiér Ehud Olmert a palestinský prezident Mahmúd Abbás Blairovo jmenování uvítali. Radikální Hamás, který ovládá Gazu, ho odsoudil.
Izraelský premiér Ehud Olmert a palestinský prezident Mahmúd Abbás Blairovo jmenování uvítali. Radikální Hamás, který ovládá Gazu, ho odsoudil. | Foto: Reuters

Palestinská území jsou rozdělená mezi konkurenční hnutí Fatah a Hamás. Zatímco Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse jmenování 54letého politika uvítala, islamisté z Hamásu jsou odmítavější. Dnešní vyjádření o ochotě sejít se s Blairem předcházela výrok o tom, že je "odsouzený k neúspěchu".

Stejně jako Hamás se vůči Blairovi vymezuje i řada arabských států. Vyčítají mu obhajování invaze do Iráku, stejně jako podporu Izraele během tzv. Druhé libanonské války.

Samotné vyjednávání bude problém: Blairovi nezbyde, než obě strany posadit k jednacímu stolu. Mluvit musí o tolik problematických tématech, jako jsou židovští osadníci na palestinských územích, hranice, palestinští uprchlíci a statut východního Jeruzaléma, který Palestinci chtějí za své hlavní město.

Blízkovýchodní mírový kvartet navíc nemá stejný názor na šíři Blairových vyjednávacích pravomocí.

"Jsem optimista," řekl nicméně už dříve Blair s tím, že tuto vlastnost bude v příštích měsících potřebovat.

 

Právě se děje

Další zprávy