"Dělají si legraci z našich červených linií." Splní Putin už tentokrát hrozbu?

Blahoslav Baťa Blahoslav Baťa
21. 9. 2024 7:04
Ruský prezident Vladimir Putin klade před Ukrajinu a její západní spojence jednu červenou linii přes druhou, ale zatím nikoho zcela nevyděsil. Aktuálně hrozí Západu válkou v případě, že dovolí Ukrajincům, aby jeho zbraněmi udeřili v hloubi Ruska.
Putin: Západ se přímo zapojí do války s Ruskem, pokud dovolí Ukrajincům používat střely dlouhého doletu na ruské území. | Video: Reuters

Červená linie má být něco nepřekročitelného. Pokud se protistrana přece jen o to pokusí, mělo by to vyvolat odvetu toho, kdo červenou linii položil. Zatím ale Putin vždy ustoupil, připomíná americký server Business Insider.

Únor 2022 - první varování

Po začátku agrese Putin hrozil západním státům, že pokud podpoří Ukrajinu, povede to k následkům, jaké v celé své historii ještě neviděly, a uvedl jaderné síly do stavu nejvyšší pohotovosti. Západ ale poskytl Ukrajině miliardovou vojenskou pomoc a posílal stále účinnější zbraně.

Září 2022 - nová území

Putin zabral rozsáhlou část Ukrajiny a naznačil, že ji bude bránit jadernými zbraněmi. "To není blafování," prohlásil. Ukrajina přesto vytlačovala Rusy ze svého území a na okupovanou část své země včetně Krymu zaměřila zbraně dlouhého doletu dodané Západem.

Červen 2024 - údery na ruském území

"Měli by mít na paměti, že jejich země jsou malé a hustě osídlené, což je faktor, se kterým je třeba počítat, než začnou mluvit o úderech hluboko na ruské území," prohlásil Putin v červnu na adresu zemí, jako je třeba Česká republika. Spojené státy předtím povolily Ukrajině v omezené míře používat západní zbraně k útokům přímo na ruské území (jako třeba údery systémem HIMARS v Belgorodské oblasti), aniž by to vyvolalo Putinův útok na NATO. Ukrajina ale tvrdí, že plané hrozby svůj účel plní. Západ podle ní dodává zbraně po částech a se zpožděním.

Srpen 2024 - pozemní invaze

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že útok na ruskou Kurskou oblast ukázal, že Putinovy červené linie se hroutí. Rusko v tomto případě jen přesunulo některé jednotky, aby zastavilo postup Ukrajiny, a bagatelizovalo tento vpád.

Nyní je tedy před Ukrajinou a spojenci další červená linie kvůli žádosti o povolení pálit západními střelami dlouhého doletu hluboko na území Ruska. "To by znamenalo, že země NATO - Spojené státy a evropské země - jsou ve válce s Ruskem. A pokud tomu tak bude, pak s ohledem na změnu podstaty konfliktu přijmeme příslušná rozhodnutí v reakci na hrozby, kterým budeme vystaveni," řekl Putin.

Na pomoc tentokrát přispěchal svému vůdci ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Oni si tady dělají legraci z našich červených linií. Neměli by žertovat o našich červených liniích," poznamenal Lavrov v rozhovoru pro ruskou televizi.

Otázkou tedy nyní zůstává, zda USA a jejich spojenci jsou ochotni i tentokrát vsadit na to, že zisky ohledně povolení pro Ukrajinu převáží nad riziky. "Posledním Putinovým prohlášením bych nepřikládal přílišný význam," dodal k tomu například polský premiér Donald Tusk.

Poslední kapka? Pakt s Íránem se může obrátit proti Putinovi, trpělivost dochází. (Celý článek s videem zde)

Do Ruska přes Kaspické moře dorazila první zásilka dvou set íránských střel Fath-360. | Video: Reuters
 
ID
Ivan Denkpřed 6 měsíci

O útoku na atomové elektrárny (ukrajinské) uvažuje i Moskva, a to ne jako poslední možnost, ale jako jednu z jiných. Což je hrozivé - protože pokud si znepřátelené mocnosti s nukleárním arzenálem začnou takto vyřizovat účty jakoby pasívními atomovými bombami na území soupeře, pak to bude stejná katastrofa, jako kdyby zaútočily přímo svými nukleárními hlavicemi. A ty si ještě ušetří, odloží pro tečku za příběhem.

ŠP
Štefan Petrášpřed 6 měsíci
Ivan Denk

Tak Izrael určitě nezaútočí na atomovou elektrárnu. Viz článek, ten jim zničí ropná pole a možno podzemní továrnu na rakety. Ale jak jsem četl asi před 2 dny jinde, Irán, mít tu bombu hotovou, by ji z 90% proti Izraeli použil.

ID
Ivan Denkpřed 6 měsíci
Štefan Petráš

Nejde ani tak o nějakou elektrárnu, ale o iránské, podobné reaktory, obohacování uranu, plutonium a tak. To je debata na nějaký odborný portál, zde stačí zběžné informace. Asi jsem to formuloval méně srozumitelně. A jinak souhlas.

VN
vladimiír novákpřed 6 měsíci

MoSad už není to,co bývalo. Husarský kouseDnesDrk se mu povedl pouze s Eichmanem v Argentině.Dnes spí, sám přece nemůže bombardovat cizí území, to jen izraelská armáda.Navíc, Persie si může půjčit atomoovku od Rusů.

PI
Pavel Inkvizitorpřed 6 měsíci
vladimiír novák

Nemyslím si. Únos Adolfa Eichmanna byla v podstatě celkem partyzánská akce, která jim vyšla a je hodně známá. Nicméně je to už přes 60 let, od té doby se mnohé změnilo. Podceňovat Izraelskou tajnou službu bych si rozhodně netroufnul, oni se sice nijak neprezentují, ale budou nejlepší na světě. Například vyřazení Íranských jaderných odstředivek bylo zcela sofistikované. "Zapůjčení" JZ je otázka sama pro sebe. Nemyslím si, že by si to některý stát dovolil. A to ani nevyzpytatelní Rusové.

ID
Ivan Denkpřed 6 měsíci
Pavel Inkvizitor

Irán byl historicky součástí celku, kterým byla Persie, ale sám o sobě Persií nebyl... No, a půjčování atomovky? Rusi s Iránem paktují něco "serioznějšího". Oni jim pomohou vyrobit vlastní, iránskou. A to je velmi, velmi reálné. V klasické zbrojařině už spolupracují -- drony, rakety.

Právě se děje

Další zprávy