Pellegrini zklamal, Korčok nás nebaví. V rodišti příštího prezidenta převládá skepse

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
23. 3. 2024 10:15
Banská Bystrica se výrazně otiskne do sobotního prezidentského klání na Slovensku. Narodili se tu oba favoriti Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Mezi místními je ale znát spíš skepse. "Hlavně ať jde dost Slováků volit. Bohužel cítím, že to lidé vzdávají," říkají. Někteří se kvůli politice rozhodli odejít i do ciziny.
Barbora bude volit Ivana Korčoka. U památníku Slovenského národního povstání říká, že Peteru Pellegrinimu nevěří.
Barbora bude volit Ivana Korčoka. U památníku Slovenského národního povstání říká, že Peteru Pellegrinimu nevěří. | Foto: Barbora Doubravová

Od naší zvláštní zpravodajky - Procházka centrem středoslovenského města ležícího asi dvě stě kilometrů od Bratislavy je připomínkou historie. V srdci Banské Bystrice bylo na velkém obdélníkovém hlavním náměstí v roce 1944 vyhlášeno Slovenské národní povstání, ozbrojený odpor proti fašistické okupaci. 

Do historie se zapíše patrně i letos. Průzkumům k prezidentským volbám vévodí předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, v závěsu za ním je diplomat a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok. Oba zanechali v Bystrici svoji životní stopu. Místní význam města coby líhně politiků ale většinou nekomentují, mluví spíš o obavách nebo rezignovanosti. A často je spojují s politickým stylem, který nastoupil po loňských parlamentních volbách s vládou premiéra Roberta Fica, jejíž součástí je i Pellegrini.

"Už v minulosti ukázal, že jeho slovo nestojí za nic a lže. Před volbami tvrdil, že ve vládě nebude, že s Ficem už nebude spolupracovat, ale nedodržel to. Korčokovi věřím," říká u památníku Slovenského národního povstání zhruba pětatřicetiletá učitelka Barbora.

Záhy si od reportérky vyžádá potvrzení, že je skutečně novinářka a pracuje pro seriózní médium. "Omlouvám se, ale u nás už nikdy nevíte, chtěla jsem se ujistit, jestli mě pak nedáte na nějakou dezinformační stránku," dodává.

Debaty o prezidentských volbách lze zaslechnout mezi místními často, při procházce po náměstí i v místní kavárně u tržnice. "Hlavně ať jde dost lidí volit, bojím se, že to hodně lidí vzdává," říká mladší žena svému mužskému protějšku u snídaně.

Billboard Ivana Korčoka na sídlišti Sásová naráží na Pellegriniho heslo, že přivede na Slovensko klid.
Billboard Ivana Korčoka na sídlišti Sásová naráží na Pellegriniho heslo, že přivede na Slovensko klid. | Foto: Barbora Doubravová

O politice se mluvilo i na večerní diskusi slovenského serveru Aktuality.sk v banskobystrickém kulturním centru Zahrada, které je považované za místo setkávání liberálněji orientovaných lidí. "Mrzí mě, kam se řítíme," říká jedna z návštěvnic. Po oficiální části se diskuse přemění v neformální rozpravu mezi šéfredaktorem Peterem Bárdym a účastníky. Přestože se novinář snaží atmosféru odlehčit humorem, z dotazů lidí čiší naštvání. Vadí jim čistky Ficovy vlády ve slovenské policii, snahy o ovládnutí veřejnoprávních médií i proruské výroky.

Jiní mluví o obavách, padají dokonce slova o normalizaci. "Strach už se buduje i na méně exponovaných pozicích, lidé se bojí o místa," říká další z hostů. Přestože o prezidentských kandidátech se zde nemluví, je rozpoznatelné, že Pellegriniho si spojují spíše s Ficovou politikou. "Změny nebudou tak drsné, pokud tam bude Korčok, proto volte Korčoka," ozve se nakonec jedna z žen.

Stejně je to jedno

Mezi oslovenými kolemjdoucími ale velké nadšení z volby Ivana Korčoka nepanuje. Lidé mu plánují dát hlas spíš proto, "aby to na Slovensku nebylo až tak hrozné". Nebo kvůli tomu, že je Pellegrini zklamal.

Současný předseda parlamentu a někdejší premiér vyrůstal s rodinou v třípokojovém bytě na panelovém sídlišti Sásová, které leží ve svahu Banské Bystrice. "Víc by se mi líbil Pellegrini, je reprezentativní, má rozhled a zkušenosti. Ale vzhledem k tomu, že je spojen s Ficem, volit ho nebudu. Dám hlas Korčokovi. Než Pellegrini vstoupil do vlády, podporovala jsem ho," vysvětluje asi sedmdesátiletá důchodkyně. Dodává, že se obává, že by Pellegrini jako prezident ve spolupráci s premiérem Ficem poslal Slovensko "dolů v Evropě i v NATO".

Městský hrad kousek od náměstí Slovenského národního povstání.
Městský hrad kousek od náměstí Slovenského národního povstání. | Foto: Barbora Doubravová

Další žena, Mirka Němcová, která se právě vrací z procházky s malým synem, podpoří Korčoka proto, že k němu podle svých slov chová nejmenší nedůvěru. "Jsem znechucená, přišla jsem o všechny iluze o politicích Směru, nevěřím jim ani slovo. Odvolíme, ale pak se stejně stěhujeme pryč, tady to už nemá cenu, lidé jsou hloupí. Jakmile syn dokončí školku, odejdeme do Norska," říká rozhodně.

Mirka Němcová ze sídliště Sásová, kde vyrůstal i Peter Pellegrini, se po volbách odstěhuje do zahraničí. "Nemá to tu cenu, jsem znechucená z politiky," říká.
Mirka Němcová ze sídliště Sásová, kde vyrůstal i Peter Pellegrini, se po volbách odstěhuje do zahraničí. "Nemá to tu cenu, jsem znechucená z politiky," říká. | Foto: Barbora Doubravová

Podobně mluví i čtyřicetiletý Martin, který nese plnou tašku jídla z nedalekého supermarketu. "Protože je Fico ve vládě, chtěl bych za prezidenta Korčoka. Možná by pak byla větší možnost kontroly. Ale jsem si jistý, že už to stejně nemá smysl, jsem z politiky velmi zklamaný," zdůrazňuje.

U Státní opery, kde předseda parlamentu v lednu ohlašoval kandidaturu, postává důchodce Stanislav, který naopak expremiérovi fandí. "Chceme Pellegriniho," upozorňuje. "Je více nakloněn Slovensku než Korčok."

Spolu s manželkou Zuzanou je zklamaný z dosluhující prezidentky Zuzany Čaputové. "Nadržovala Igoru Matovičovi, za covidu z nás seniorů udělali druhořadé lidi," je přesvědčený a rozčiluje se, jak "také Češi Čaputové hrozně nadržují". Manželskému páru se nelíbí rozhodnutí českého premiéra Petra Fialy o pozastavení společných jednání vlád. "Měli bychom spolu přece jako Češi a Slováci držet, do všeho se plete Ukrajina," dodává muž.

Nebyl bych tak pesimistický

Přestože se po setkáních s lidmi v Banské Bystrici může zdát, že město preferuje spíše Korčoka, podle místního politologa Branislava Kováčika z Univerzity Mateja Bela tomu tak úplně není.

Základní školu Svobodného slovenského vysílače navštěvovali oba hlavní favoriti voleb, byť v jiné době.
Základní školu Svobodného slovenského vysílače navštěvovali oba hlavní favoriti voleb, byť v jiné době. | Foto: Barbora Doubravová

Pellegriniho znají víc a jeho popularita příliš neupadá ani poté, co se stal součástí Ficovy koalice. Na zdejší vysoké škole nynější předseda strany Hlas sám studoval. "Oba se tu sice narodili, ale Ivan Korčok žil většinu svého života mimo Bystricu. Na rozdíl od něj se Peter Pellegrini v Banské Bystrici nachází častěji. Vrací se sem dlouhodobě i na víkendy," popisuje Kováčik. Podle něj část lidí vůbec netušila o Korčokově spojení s městem, než se stal ministrem zahraničních věcí a později prezidentským kandidátem.

Kováčik rovněž mírní obavy některých liberálně laděných voličů ze směřování země. Tvrdí, že Pellegrini i Korčok by byli dobrými prezidenty a není třeba se o Slovensko příliš obávat.

Politolog Branislav Kováčik se domnívá, že obavy o Slovensko jsou přehnané. "Pellegrini i Korčok budou dobří prezidenti," říká.
Politolog Branislav Kováčik se domnívá, že obavy o Slovensko jsou přehnané. "Pellegrini i Korčok budou dobří prezidenti," říká. | Foto: Barbora Doubravová

"V politice potřebujete vybičovat vášně, motivovat voliče, aby vám hodili hlasy, v tom kontextu bych hodnotil i Pellegriniho," vysvětluje politolog a odhaduje, že jako prezident by vystupoval klidně a volil by stmelující styl politiky, na který je zvyklý. "Pokud se Pellegrini choval poměrně autonomně jako premiér po krizi roku 2018, tak v pozici hlavy státu míra autonomie bude objektivně mnohem větší," dodává.

Kdo vyhraje slovenské volby?

Průzkumům k prezidentským volbám dlouhodobě vévodí předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini. V závěsu za ním je diplomat Ivan Korčok. Poslední šetření agentury AKO před prvním kolem voleb odhaduje Pellegriniho vítězství. Volební finále se uskuteční 6. dubna, sociologové předpovídají těsný souboj.

  • Peter Pellegrini: 40,4 %
  • Ivan Korčok: 38,6 %
  • Štefan Harabin: 10,3 %
  • Igor Matovič: 2,9 %
  • Krisztián Forró: 2,7 %
  • Ján Kubiš: 1,9 %
  • Andrej Danko: 0,9 %
  • Marian Kotleba: 0,8 %
  • Patrik Dubovský: 0,7 %
  • Róbert Švec: 0,5 %
  • Milan Náhlik: 0,3 %

Zdroj: Agentura Median pro RTVS, Andrej Danko a Róbert Švec před volbami na poslední chvíli odstoupili.

 

Právě se děje

Další zprávy