Pomník Němcova v Moskvě? Podle radnice v tom brání zákon

ČTK ČTK
11. 5. 2015 18:21
V zákoně je údajně ustanovení, podle něhož se v Rusku nesmějí stavět pomníky osobám, od jejichž smrti neuplynulo přinejmenším deset let. Opozice ale namítá, že zákon připouští výjimky.
Pohřeb Borise Němcova.
Pohřeb Borise Němcova. | Foto: Reuters

Moskva - Moskevská radnice dnes odmítla návrh opozice na trvalé uctění památky opozičního politika Borise Němcova, který byl koncem února zastřelen na moskevském mostě nedaleko Kremlu.

Důvodem je údajně ustanovení zákona, podle něhož se v Rusku nesmějí stavět pomníky osobám, od jejichž smrti neuplynulo přinejmenším deset let. Opozice ale namítá, že zákon připouští výjimky.

"Žádost na vybudování pomníku jsme obdrželi, reakce byla odmítavá," řekl náměstek moskevského starosty Leonid Pečatnikov.

Sám připustil, že podle zákona může být postaven pomník i dříve než po deseti letech, pokud k tomu dá pokyn prezident republiky nebo moskevský starosta. Takový krok ale podle Pečatnikova nemá politické opodstatnění.

Lidí stále nosí květiny na místo vraždy

Místo vraždy na severním konci mostu pod Kremlem je stále plné květin, Němcovových portrétů a ruských vlajek.

Politik, který mohl být podle názoru některých médií sjednotitelem rozdrobené ruské opozice, byl zabit čtyřmi ranami z pistole, když šel v noci s přítelkyní domů.

Policie zadržela pět lidí z Čečenska, iniciátor a inspirátor zločinu ale dosud dopaden nebyl.

Motivem činu údajně byla Němcovova tvrdá kritika lednového vyvraždění redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo.

Ruská opozice navrhuje, aby na místě vraždy byla pamětní deska, případně aby byl most po Němcovovi přejmenován.

Podle opozičního politika Dmitrije Gudkova byla Němcovova vražda natolik výjimečnou událostí, že by starosta Sergej Sobjanin měl návrh na trvalé uctění památky zemřelého podpořit.

 

Právě se děje

Další zprávy