Dárek velkému vůdci? Jaderný test

Roman Staněk
8. 10. 2006 12:43
Soul - Zatímco svět s obavami vzhlíží k Severní Koreji, která hrozí jaderným testem, korejská média toto téma ignorují.
Jihokorejci protestují ploti plánu Severní Koreje provést jaderný test.
Jihokorejci protestují ploti plánu Severní Koreje provést jaderný test. | Foto: Reuters

S nadšením se totiž věnují oslavě svého neomezeného vůdce Kim Čong Ila, který se přesně před 9 lety dostal v izolované komunistické zemi k moci.

Pchjongjang minulý týden oznámil, že provede jaderný test, ale neuvedl kdy. Objevily se spekulace, že by to mohlo být právě v neděli, v den kdy KLDR slaví 61. výročí zaloření vládnoucí Dělnické strany.

Rozkvět socialismu

"Svět obdivuje absolutní sílu a moc našeho drahého vůdce," uvádí korejská státní agentura KCNA.

Šestistránkový deník Rodong Sinmun v úvodníku píše o vyjímečné a mimořádné politické zdatnosti korejského vůdce:

Foto: Reuters

"Ukázal brilantní příklad, když straně vnuknul ideu 'juche' (velké samostatnosti a sebedůvěry) a posunul revoluci se sílou ideologie k rozkvětu socialismu."

"Vláda nášeho velkého vůdce Kim Čong-ila se zapsala do historie posílením soudržnosti našeho revolučního ducha a vytvořila tak zázrak století," dodává Rodong Sinmun.

Nikde se však nepíše o plánovaném jaderném testu.

Nukleární dárek zřejmě odložen

Symbolické předání dárku, který chtěli severokorejští generálové v podobě jaderného testu slavícímu vůdci a straně věnovat se však zřejmě neuskuteční.

V Pekingu, zdroj blízký Pchjongjangu totiž uvedl, že generálové přesvědčili Kim Čong-ila, aby jaderný test odložil, a to právě kvůli postoji sousední Číny.

Čínský velvyslanec při OSN řekl, že Čína, která ma nejbližší vztahy s komunistickým režimem, už nemusí dále KLDR ochraňovat, pokud jaderný test provede.

A přijít o ochranu Číny se generálům vůbec nelíbí.

Čínský premiér Wen Ťia-pao hostí v Pekingu nového japonského premiéra Šinzo Abého
Čínský premiér Wen Ťia-pao hostí v Pekingu nového japonského premiéra Šinzo Abého | Foto: Reuters

Abe přijel do Číny. A ledy tají.

Mezinárodní rozruch kolem plánovaných testů ještě zvýšila dnešní průlomová návštěva nového japonského premiéra Šinzo Abého v Číně. Premiér jede urovnávat napjaté sousedské vztahy, po Pekingu zavítá také do Soulu.(více o novém japonském premiérovi ZDE)

Jde o první návštěvu japonského premiéra v Číně za posledních pět let a první zahraniční návštěvu Abeho od nástupu do funkce 26. září. A na stole bude Severní Korea, jako hlavní téma.

"Měli bychom pracovat na čínsko-japonských vztazích v souladu se světovým trendem a potřebami našich národů," uvedl v souvislosti s návštěvou čínský premiér Wen Ťia-pao.

Hrozí únik radiace

Pokud KLDR skutečně v budoucnu test provede, pak sousedním zemím nezbývá než doufat, že její technologie jsou dobře nastavené. Každé případné fiasko by podle expertů mohlo vést k zamoření velké oblasti severovýchodní Asie, stejně jako to bylo v případě úniku radiace z Černobylu (O Černobylu více ZDE).

Z jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986 uniklo největší množství radiace, které zamořilo mnoho evropských států
Z jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986 uniklo největší množství radiace, které zamořilo mnoho evropských států | Foto: Reuters

Mezi státy, které vzhledem ke geografické poloze mohou být radiací nejvíce zasaženy, je právě i k Pchjongjangu loajální Čína.

"Nejsem si jistý, že by radiace zasáhla Japonsko, ale může zasáhnout Čínu, Rusko či Jižní Koreu, tedy `přátele` Severní Koreje," říká pro AFP Narušige Mičišita, japonský expert na KLDR.

Kdyby se vše odehrálo bez potíží pod zemí, neměla by radiace okolí ohrozit. Ovšem existují pochybnosti, nakolik jsou severokorejské bezpečnostní síly schopné, v souvislosti s nedávným selháním testovaných raket.

První dynastický vůdce

Kim Čong-il se stal prvním světovým komunistickým vůdcem, který zdědil v roce 1997 vládu po svém otci. Tři roky po jeho smrti se stal generálním tajemníkem Dělnické strany a tím také neomezeným vládcem Severní Koreje.

Foto: Aktuálně.cz

Od doby co se dostal k moci, se už tak špatná ekonomika izolované země ještě zhoršila a zcela závisí na pomoci zvenčí, hlavně od sousedů z Číny a Jižní Koreje.

Velký hladomor v druhé polovině 90. let zabil zhruba 10 procent obyvatel, tedy 2,5 milionu lidí. Západní lidskoprávní organizace uvádějí, že Severní Korea je zemí, kde se nejvíce porušují lidská práva na celé planetě.

Posledním incidentem v napjatých vztazích se sousedy se udál včera, kdy jihokorejské jednotky vypálily varovné výstřely poté, co pět severkorejských vojáků vkročilo do jižní části demilitarizované zóny, která dělí poloostrov od skončení korejské války mezi léty 1950-1953.

Zdroj: Reuters, AP, AFP, ČTK, KCNA

 

Právě se děje

Další zprávy