Londýn - Antarktický oceán byl až dosud považován za jedno z posledních lidmi neznečištěných míst.
V jeho vodách se ale našly první stopy plastových odpadů, vyplývá ze studie, kterou v Londýně zveřejnili vědci z francouzského výzkumného plavidla Tara.
Jak napsal britský list The Guardian, toto zjištění následuje po dva a půl roku trvající plavbě výzkumného škuneru napříč Atlantikem, Tichým oceánem, Antarktickým a Indickým oceánem, při níž vědci zkoumali mořské ekosystémy a biodiverzitu na pozadí klimatických změn.
"Vždycky jsme předpokládali, že tohle je neposkvrněné životní prostředí, jen velmi málo dotčené lidskými bytostmi," řekl vědecký koordinátor projektu Tara Oceans Chris Bowler. "Skutečnost, že jsme našli tyto plasty, je známkou, že dosah člověka je co do rozsahu skutečně celoplanetární," dodal.
Jako jinde v oceánu
Vzorky odebrané ze čtyř různých míst v Jižním ledovém oceánu potvrdily, že stopy plastu se tu vyskytují zhruba v množství 50 tisíc fragmentů na čtvereční kilometr, což je rozsah srovnatelný s celosvětovým průměrem.
Zatímco stopy plastikových znečišťujících látek jsou běžné v mnoha světových oceánech s největším množstvím zjištěným v severním Atlantiku a v Severním moři, vědci předpokládali, že množství v Jižním ledovém oceánu bude zhruba desetinásobně nižší než celosvětový průměr.
Mikroskopické fragmenty, které jsou neviditelné, dokud se nenahromadí v tažných sítích, jsou důsledkem rozkladu takových opadů, jako jsou igelitové sáčky nebo plastové lahve, které se v řádu let nebo několika desetiletí rozpadají vlivem ultrafialového světla a mořské vody.
Vědci ale s překvapením našli také syntetická vlákna, převážně pocházející z oblečení ve zbytcích z praček, která tvořila podstatnou část fragmentů umělých hmot.